2016. július 16., szombat

Sárvár

Sárváron nem először járok, volt már szerencsém meglátogatni a várat, az arborétumot is, de most unokámat a Termálfürdőbe kalauzoltam el, gondoltam , ezt az élményt nem hagyhatja ki unokám sem. A fürdő belépőárai, a színvonalnak, a tisztaságnak, a kulturált környezetnek megfelelőek voltak. A nagy területen elhelyezkedő fürdő, rengeteg élményelemmel rendelkezik melyet szinte mindenki a belépőjegy árában élvezhet. A gyógyulni vágyóknak szánt területek  kellő mértékben elszeparáltak, külön kisgyermekes, baby ,majd a bátrabbaknak szóló részek vannak kialakítva úgy, hogy nem zavarják, az idősebbeket, a lazulni, pihenni vágyókat.A külső és belső medencék, tiszták, a környezetre, a kiszolgáló személyzetre, a büfék választékára sem lehet panasz. A gyerekek rengeteg élménnyel térhettek haza, ezt a képek is mutatják.





























Nos sárvár az idén sem maradhatott el, most az Nádasdy vár , majd az arborétum képei következnek

                                     Környékén a neolitikum korából való edénytöredékeket, és bronzkori leleteket, majd a 9 sz. ban a Karoling kori temetőt tártak fel  a borostyán út is a közelben Földvárpusztánál kelt át a Rábán. 1192-ben építettek itt először várat. Sokáig királyi tulajdon volt, majd a Kanizsai, Ludnyai, és Rozsnyaiaké, majd újra a Kanizsaiaké  volt a vár és környéke.  Majd Kanizsai Orsolya 1534-ben feleségfül ment Nádasdy Tamáshoz, és  a hozomány részeként került a vár a Nádasdy családhoz. Nádasdy Tamás egy kulturális központot hozott itt létre, még nyomda is volt, melyen Szilvester János az új testamentumot is kinyomtatta.Itt temették el  Tinódi Lantos Sebestyént is 1553-ban. A híres Fekete bég  Nádasdy Ferenc és felesége Báthory Erzsébet is élt itt, akit a csejtei rémtettekkel gyanúsítottak meg. (Erről nagyon jó film látható a Yoube tube-n  A grófnő címen.)
Nádasdy Ferenc kivégzése után a Draschkovicsoké, majd egy Modenai családé lett a vár. a 20. sz. elején Lajos Bajor királyi herceg nevéhez fűződik a fellendülés. Több gyárat is létrehoztak, majd a Gyógyvíz megtalálása után töretlen fejlődésnek indult a város és környéke.