2016. szeptember 12., hétfő

Szentpétervár 8/ Petrodvorec

Szentpétervár elővárosa Petrodvorec  a finn öböl déli részén helyezkedik el.  Itt egy óragyár,(pobeda) valamint egy egyetemi Campus is működik 4 természettudományi karral, valamint  7 kutatóintézet is található, de nem ezért lett a világörökség része, hanem az itt épült nyári palotának köszönheti hírnevét. Nagy Péter megrendelésére kezdték el építeni a  nagy palotát, aztán követte a többi kisebb nagyobb kastély építése, mely a Barokk jegyében, készült, később a klasszicista és orosz bizánci hatás is fellelhető.A paloták örül  alsó és felső kertet alakítottak ki, melyeket sok szökőkút tagol. A kert felépítése a nagy pallas-tól jobbra és balra szimmetrikus. A kialakított együttest méltán nevezik az észak Versailles-ének.
nézzétek a képeket








Ez megint az a hely , ahol nem tudod ab- bahagyni a fényképezést.Bár a nagy területi elhelyezkedés miatt is is csak a szebb részekre futotta.


































2016. szeptember 6., kedd

Szentpétervár 7 Ermitázs műtárgyai.

A minap a falakról  írtam egy bejegyzést. Most a műtárgyakkal folytatom.  A kiállított műtárgyak, csak a töredéke az Ermitázs kincseinek. A Műtárgyakat már I. Péter kezdte el gyűjteni, hogy a téli palota termeit díszíteni tudják.Már akkor csodájára jártak a termek díszítettségének, a Velencei csillároknak, a carrarai márvány oszlopoknak stb.  Igazi műkedvelő és műgyűjtő azonban Katalin cárnő volt.Kiállításokat , aukciókat szervezett és  rengeteg festményt, szobrot, vázát és egyéb régi és új műtárgyat gyűjtött össze , melyek már nem igazán fértek el a téli palotában.Az I. Péter által tervezett  téli palota azonban soha nem készült el a Péteri barokk formájában, mert Katalin  a Neonklasszicista stílus híve volt. A kincseket az I. világháború idején átszállították Puskinovóba, majd onnan 1921 ben szállították vissza. A II. világháborúban a személyzet mindent megtett, hogy a kincseket megóvják, de végül is elszállították az Urálon túli Jekatyerinburgba. A háború után az épületet felujították, majd a mintegy 4 millió db.-os gyűjtemény egy töredék részét kiállították a most már 535 teremben. Ha a termeken keresztülmennénk, akkor 22 km. utat kellene megtenni, de akkor nem mennénk közel a tárgyakhoz, nem járnánk körbe a szobrokat, műtárgyakat.  Ezt a mennyiséget elgondolni is sok,  sajnos egy körutazáson mindig az időből van kevés, ezért csak néhány teremben jártuk, ezek képeit láthatják blogom nézői , persze ezt is a teljesség igénye nélkül.
























































A művek között neves festők, szobrászok alkotásai Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raffaello, Tiziano, a német alföldi iskola, a holland festők művei mellett Pablo Picasso, Matisse, El Greco, Vincent Van Gogh, képei is láthatók . Műtárgy és fegyver gyűjteménye egyiptomi régiségek mellett korhű ruhakollekcióval is rendelkezik.





www.youtube.com/watch?v=xFxWjRmnGjY