2019. december 10., kedd

Zsú mama /Connemara nemzeti park


A Galway utazás során átutaztunk a Connemara nemzeti parkon. Néhány késő őszi kép készült.
    
Azt mondják a Connemara  Irország legvadabb legérintetlenebb lápokkal és tőzegtengerrel, hegyekkel, sziklákkal megszórt része. Most késő ősszel a fekete, és rozsdás hegyek és völgyek ejtettek ámulatba. A terület annyira kevés termőterületet hord a hátán, hogy itt még a szarvasmarha sem él meg.Ősi állatuk a Connemara próni, mely zömök kistestű ló.  A jégkorszak maradványa ez a glecsserek által szabdalt vidék.

  
és  amikor a patak az Óceánba igyekszik


  

Túrázóknak azonban csodálatos, a tőzeglápos területen fapadlókon lehet átjutni, aztán lehet a hegymászással is folytatni. A csodálatos kilátás mindenkit kárpótol. Itt található a Killary fjord is bár nem vetekszik a norvég fjordokkal, de szépségében mindenkép egyedi. Remélem a tavasszal lesz módom ide visszajutni.
  

  
    

Nagy örömömre lehetőség nyilt e vidéket tavasszal is megtekinteni. Első megállónk az Erriff folyón  Aasleag falls ejtett ámulatba. Ez a vízesés a lazacok számára nagy erőfeszítést igényel, ahhoz ,hogy az ívóhelyükre visszajussanak. Nem csak a magas sziklaperemek, de a halászok, és a vidrák is  ellenségnek számítanak számukra. Az ívóhelyen kikelt kis lazacok aztán visszaúsznak az óceánba, és csak 3 év mulva jönnek vissza  a szülőhelyükre hogy ők is lerakhassák az ikráikat

       
  
sajnos a készült filmecskét csak darabokba tehetem fel a méret miatt.





A háborgó vízesést elhagyva a zord connemara most éppen zöldben pompázik,
A Killary fjord nyugodt víze a környék hegyeit tükrözi vissza. Körülötte tőzeglápos terület, mely mint egy szívacs magában tartja a vizet. A fák mindenütt mohával fedettek. Itt jut eszembe, hogy az Ir manó melyet sokan ajándékként viszik szeretteiknek emlékül, tulajdonképpen a cipőkészítők szentje. A monda azt tartja, ha leveszed róla a tekintetedet azonnal eltünik. Ha megharagítod szerencsétlenséget okoz. Azt nem tudom, hogy hogy kedveltetheted meg magadat, hogy szerencsés lehess. 


    

    
  

Shrule erődítmény a Normand De Burgo család tulajdona, a fekete folyó mentén.
A Burgo család két ága élt ezen a területen, de állandó harcok között. Végül Richard Burke fejezte be az épületet.A vár és környéke az évek folyamán sok
területi vita középpontjában volt.
Egy másik kastély  A loug corrib folyó partjainál épült a XVI sz-ban az O Flaherty család részére 


A Baptista templomot utunk során Headford falucskában kaptam lencsevégre

   

A városka egy horgászközpont , rengeteg vaskori, kőkori , majd kora normand és későbbi emlékekkel rendelkezik. Közelében van a Ross Errilly Friary melyet 1351-ben alapítottak. Erről egyik blogomban már beszámoltam.
Sajnos a tervezett kirándulás a Killary fjordon a vírus miatt nem valósulhat meg.
A szárazföld érdekességei valamelyest azonban kárpótoltak.

2019. december 5., csütörtök

Zsú mama /Moher sziklák, és Galway

Mindíg is szerettem volna látni a Moher sziklákat, azonban arra nem gondoltam, hogy el is jutok oda. Igy aztán megtanultam, hogy soha ne mondd hogy soha. Ha elég kitartó és türelmes vagy minden álmod teljesülhet előbb ... jóval utóbb...
  
na azért annyira nem féltem.....
A déli órákban érkeztünk meg Galway Salthill  negyedébe. Mivel azonban  nem túl messze voltam a Moher szikláktól inkább ezt a kis kirándulást választottam
városnézés helyett. Már az is kalandos volt, hogy taxival kellett a buszmegállóhoz mennem, ott megvásároltam a jegyet 30 Euró és már indult is a busz. Nyelvtudásomnak köszönhetően egy kukkot sem értettem az idegenvezető  tájékoztatásából a két órás út során. Sebaj nézni jöttem......  A busz a Connemara nemzeti park területén keresztül vezetett.
   
         

 féluton visszatekintve szép kilátás fogadott.

A Clare megyében elhelyezkedő mintegy 8 km. hosszan  elnyúló sziklaormok fennségesen állják az Óceán  támadásait, mintegy 350 millió éve. A sziklák puszta mérete is drámai hatással van az emberre. A kör alakú torony tetejéről tiszta időben jól láthatók az Aran szigetek. A látogatóközpontból két irányban lehet feljutni  az egyik az O Bríen kilátóhoz vezet. Két úton lehet megközelíteni a sziklaszirteket  is. Az egyik nekem...., .   még a másik a sziklaszirtekhez közelebb  vezet, a bátraknak.  Az agyagos kövekkel ékes út elég csúszós. Néhol kapaszkodni lehet az élire állított  sziklalapok mentén . Ezek a szilalapok ülledékes kőzetből jöttek létre több millió évvel ezelőtt. Van ahol néhány centiméter másutt jóval vastagabb lerakódások következménye. Teljes vastagságuk több mint 200 méter.
Ez egy geológiai laboratórium, mert az ülledékes kőzet fossziliái, vastagsága a földtörténet egyes korszakait jól mutatja.  Manapság a sziklákat a tenger komoly erróziónak teszi ki, valamint a  többmillió éves vízfolyamok is szabdalják, az Óceán pedig íveket alakít ki a sziklák lábánál, ezzel gyengítve azok alapját,és így a vízbe omlanak. a Brannaumora szirt 67 m magas, valamikor a sziklafal része volt.

        
      

    
  


Az esti órákban már csak a szállodámat kellett megkeresnem Salthill városrészben. Másnap loptam egy rövid időt a városnézésre is indulás előtt.
Galway-t 14 kereskedő törzs uralta, akikből csak 2 volt Ír. Kikötője segítségével nemzetközi kereskedelmet folytattak, igy a város virágzott. Több alkalomal járt itt Christopher  Columbus is. a XVI-XVII sz.ban Galway hűséges maradt az angol koronához. a XVII sz ban a jakobiteket támogatták, Igy nem sokkal az Aughrim csata után a családokat tönkretették. Tovább rontotta a helyzetet a burgonyavész. A város fellendülése csak a XX. sz végére indult be.
Igy karácsony közeledtével a feldiszített városról is készült néhány kép
Nagy örömömre a kelta keresztek  kronológiai történetéről is találtam ismertetőt, a Szt Miklós templom előterében.


      
   
        

a szálloda hallja.
Délután van indulás " haza "