Már Kossuth Lajos és Széchenyi István is felvetette, hogy a zsúfolt Király utca helyett egy ujabb utat kell kialakítani a Dunától a Városerdőig. Végül Andrássy Gyula közbenjárására a Fővárosi Közmunkák Tanácsa mintegy 100 telek kisajátításával utat nyitott a kérésnek. Az első tervek a Lánchídtól a Hősök teréig húzódó sugárutat terveztek. Ennek azonban a Szt István székesegyház utjában volt. Ezért a Deák tértől indított sugárút tervét fogadták el. A kiegyezés után a hatalmas építkezések, és a kiváló építészek sora hozta létre a Világörökség részét képező utat.A kiváló helyszin lehetőséget adott a délről és északról becsatlakozó körutak forgalmának kivezetésére is. 1880- 1885 ig a Deák Tértől kiindulva sorra épültel a bérpaloták. Gyárosok , kereskedők, az ország elitjei, sora vásárolt magának telket. Az alagsorban tárolóhelyiségeket, a földszinten üzlethelyiségeket, irodákat nyitottak sorra. Az első emelet általában a tulajdonosé volt, majd a felső emeletekre bérlőket fogadtak, ezzel is gyarapítva vagyonukat. A kor stilusának megfelelően klassicizáló, historizáló, secessiós, romantikus, és modern stilusban sorra készültek a paloták.
A Láng adolf készítette bérház az Andrássy ut elején díszeleg.Az Andrássy ut 2 a Fociere palota a francia biztosító társaság ház. A Saxlener palotás Gzigler Győző tervei szerint építették. A Harkányi palotát, Petschacher Gusztáv, Míg Keppich palotát Lotz Károly, és Jungfer Gyula építette. A Schossberger palota Feszty adolf munkája. a Freund palota Schikedanz Albert és Feszty Adolf készítette Neoreneszansz stilusban.Schmall palota a szalámigyáros háza, A Krausz palota Malátagyáros háza, a Sváb palota földbirtokosé .A Drescher palota az egyetlen amely nem az építető nevét viseli, hanem a földszinti kávéház bérlőjéét. Ezt az Operaházzal szemben most ujították fel. de sorolhatnán a Párizsi nagyáruházat, az Abbázia kávéházat, a Mai mano házat, a Nagymező utca becsatlakozásával a pesti Broadway-t is.
A Dresher palotáról " Lechner Ödön " vigyáznom kellett, hogy a királynét ne ragyogja túl az én épületem, még akkor sem , ha szebb a királynénál." IBL Miklós operaházára tekintve, aki még azt sem engedte meg, hogy a földalatti állomása az épület elé kerüljön.