. A mintegy 20000 ember elhelyezésére, kétszobás, 1 -2 szintes 4 -6 lakásos társasházak épültek. Kialakultak a kiszolgáló épületek is, mint a posta, a kis boltocskák, a rendőrség épülete, a real iskolák, melyekből , fiú és leányiskolák is voltak., felekezetek szerinti templomokról sem feledkeztek el, orvosi rendelő, a városi fő park körül. Győri Ottmár pénzügyminiszertnek köszönhetően, lehetőleg olcsón, de a kor színvonalán, kialakult egy élhető város a fővárosban. Szerethetőségéhez a ligetes széles utcák mellett a házak különbözősége, díszítése-- a népi secessio-- alkalmazása, a házakhoz tartozó kis udvarok és kertek is hozzájárultak. A tiszta levegőről, a nyugodt környezetről már kezdetekkor gondoskodtak. Minden család kapott a kertjébe 4 db. gyümölcsfát, míg az utakat a gyalogjárdától fasorok választották el.
2024. október 31., csütörtök
Wekerle telep
A Wekerle Sándor által megálmodott lakótelep falusias környezetével elüt a fővárosi nyüzsgő lakótelepektől. A kor neves építészeinek Zrumeczky Dezső , Kós Károly, Fleis Róbert,Schodits Lajos, Lechner Lóránt stb. munkáinak köszönhetően létrejött ligetes, központi tér körül elrendezett házacskák első körben a tisztviselőknek, később a munkásoknak is biztosított lakhatást a fővárosban.
A tudásról és a kellemes sétáról a Wekerlei baráti kör gondoskodott. Ő azok akik ragaszkodva a hagyományokhoz, igyekeznek megőrizni a városrész értékeit. Idegenvezetésük kiváló volt, érezhetően a szívüket is beleadják a környezetük megóvásába. Programokat szerveznek, hogy az élhető kis városrész , közösségé, nagy családdá formálódjon.
Irigykedve indultunk vissza és azonnal megéreztük a főváros nyüzsgő életvitelét.
2024. október 25., péntek
Magyar Természettudományi múzeum
Egy csoporttal a napos időt kihasználva ismét a Természettudományi múzeum felé vettük utunkat. A múzeum gondolata 1802 ben Széchenyi Ferenc felajánlásal kezdődött. Később felesége Festetics Julianna ajánlotta fel ásványgyüjteményét. Az Őslénytani gyüjtemény Rainer József ajándéka volt. Kitaibel Pál növénygyüjteményével gyarapította a múzeum anyagát. Tasnádi Kubacska András embertani gyüjteményt hozott létre.A szabadságharc idejére mintegy 13000 db tárgy volt a gyüjteményben. A két világháborút ez a gyüjtemény is megszenvedte. Az elpusztult gyüjteményt Széchenyi Zsigomd próbálta meg pótolni.,utazásai során gyüjtött anyagokkal, növények, állatok, ásványtan, őslénygyüjteménnyel. A múzeum több kinőtt épület után jelenleg a Ludovika akadémia épületében kapott helyet. mint nindíg most is készült néhány kép
A két kép azért került ide, mert győrmegyei kis óvodások munkája. Gratula nekik.
A szép idő lehetőséget adott egy kis sétára az Orczy parkban.
Azért egy történet még ide kívánkozik. Bezsilla László és Kardos József lepkegyüjtők voltak. Bezsilla lakásában egy nagy szekrényben tartotta a gyüjteményét, melynek ajtaján belül egy meztelen női kép volt. Indulás előtt mindíg megsímogatta a hölgy popoját, mondván szerencsés gyüjtése lesz ezen a napon 😀
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)