2015. március 31., kedd

Pompei

Filmet készíteni, blogolni még csak mostanában tanultam meg.
 Kicsit úgy tűnik, hogy bejártam már fél Európát, de ez nem így van. Az igaz , hogy utazni mindig is vágytam, Egy fényképezőgéppel meg is örökítettem az útjaim emlékezetes pillanatait,melyeket most próbálok meg maradandóvá tenni.A képek , kisfilmek  ( némelyik dátumon fellelhető, hogy) jóval korábbiak, és mintegy 15-18 év utazásait foglalják magukba. Még azt sem mondhatom, hogy időrendben vannak. Csak keresek egy cd-t és a rajta lévőket próbálom másoknak is megmutatni.
Utazni jó, feldobja az embert, kíváncsi a mások produktumára, és hasonlíthatja az itteni viszonyokhoz..  Magyarország is gyönyörű, mindig lehet olyan helyet találni , ahova érdemes  elutazni. Az én fiatal koromban ez a lehetőség volt az adott. Sajnos akkor még nem volt fényképezőgépem. Ezek az utak így csak  az emlékeimben fellelhetők.
 Most  viszont megengedhetek magamnak néhány  távolabbi helyet is. Minden évben kiválasztok egy nagyobb utat, készülök rá, és örömmel tölt el, hogy láthattam.
Ha valaki megengedheti magának, hogy utazzon, sokkal többet lát a világból, jót és rosszat is.  Jobban megismeri a környezetét, a távolabb élőket, és  talán ( nálam ez így van ) toleránsabb elfogadóbb más emberekkel szemben. Látva a mások erőfeszítéseit, az elődjeink  munkáját, jobban megérti, hogy bizonyos népek miért is gondolkodnak másképp mint  mondjuk mi.  Annyi szépség van a világon, modern és kevésbé modern dolgok, mind mind felfedezésre várnak, Egy egy szeletet én is megpróbálok megjárni. Talán sikerül magamnak is sok emléket begyűjteni, és másoknak megmutatni. Már most az elején akad némi nehézségem, A készült kisfilmjeim egy része  sajnos csak a Yoube-tube-n láthatók,( csere.zsuzsa név alatt) mert nagyobb memóriát igényelnek, mint amennyit ide egyszerre fel lehet tenni.

Ma ehhez a hangulathoz egy régi képsort kapcsolok POMPEI-t



A Sarno folyó völgyében végzett csatornázási munkák végzése közben fedezték fel Pompei-t.1860-ban Giuseppe Fiorellit nevezték ki az ásatások igazgatójának. Olyan ásatási technikákat dolgoztak ki mely megpróbálja újra éleszteni, nem csak a felszínre hozni e káprázatos várost.

Rengeteg , fürdőt, villát, Császári palotát, kapukat, városi hivatalokat, templomokat, magtárakat fedtek fel, polgárházak, vásárcsarnokok, fórumok maradványait  láthatjuk  most a földből előbukkanva. Madaras ház, Poéták háza,  nagy-kút háza. Komoly fürdőkultúra nyomaira bukkantak a thermák térképei alapján, melyekben külön férfi és női  fürdők is voltak. Színház, és sporteseményekben is bővelkedtek a kor emberei.  Az épületek anyagát, tufa, homokkő, vulkáni anyagok, és később tégla alkotta.





Vallási és hitbeli életük maradványai a templomok, Vénusz temploma Vespasianus,  Apolló, Jupiter, Izis  templomai. azok freskótöredékei  rengeteg látnivalót rejtenek.

Firmó háza, lantos háza, Stefanus háza, Dalnokok háza kissé tovább a Vettiusok, Cei, vagy Menandrosz háza, Eumachia palotája, kocsmák, bordélyházak, gladiátorok kaszárnyája , mind mind a nagy életről, árulkodnak.





Kő fekhely a ledérek házában.
A falfestmények az akkori élet szemléltetői. Nem csak a  gazdag emberek, de a polgárok, és alatvalók életébe is bepillanthat aki ezeket a freskókat szemügyre veszi.
Egy szexjelenet a fürdőház szomszédságában













A fürdő részletei, az alsó képen a kencék helyei



A kitörés pillanatának szörnyű momentumai is
a szemünk elé kerülnek. a kiöntött  üregek gipszmimtáiból.












A freskók, az épület és oszlopmaradványok egy letűnt kor dicső emlékei.
Pompeit a  vulkáni  hamu temette el, ezen terület ásatásai kicsit könnyebben megoldhatóak, mint Herkuláneum -é, melyet a vulkáni megkövült agyag temetett, és bontása komoly erőfeszítéseket igényel.
Sajnos egy két órás séta alatt, csak töredékét tudja
a látogató megtekinteni, ennek a hatalmas archeológiai területnek.