2015. március 28., szombat

Görögország Athen, Meteorák, Delfoi


Görögország is az az úti cél, hogy aki teheti legalább  egyszer ellátogat oda,. Nekem még a szigetekre nem sikerült eljutnom, de a szárazföld is tartogat sok szépséget. Már középiskolás koromban  vágytam  eljutni az Athéni  Akropoliszra, és megtekinteni a Parthenon ókori csodáit. Vannak akik csak a köveket látják, és gyakran unják is , de én az akkori emberek erőfeszítéseit látom minden egyes kődarabban. Vagy az is meghat, ha elképzelem, hogy hogyan jósoltak a papnők bódult állapotukban, hogy, alkotják még ma is ugyanazzal a technikával a táblaképeket a Meteorák kolostoraiban.A film nem mindig jön elő, azt a Yoube tube-n csere.zsuzsa alatt láthatjátok.
Kedvcsinálónak néhány  kép
Athen


 Athén, szinte az Ókortól kezdve turista célpont.
Az Europai Únió segítségével kialakították az infrastruktúrát főleg az Akropolisz környékén lehúzódva a Plaka-ig. A Syndagma tér közelében található az újkori Stadion mely az 1896-os  Olimpiai játékok egyik színhelye, de nem messze tőle az ókori márvány stadiont is megtekinthetjük. Én magam megfutottam ott a tiszteletkörömet, letudva az olimiai érmesek előtti tiszteletemet.
A Parthenon tympanonja

 Kilátás az Akropoliszról








 Athén Európa legszennyezettebb városa, bár ez az agóra körüli sétáinkat nem zavarta


Kariatídák


Görög színház

Az Görög nemzeti régészeti  múzeum új épülete











Delphoi











 A jósda eredete a mükénéi korba vezethető vissza i.e 1500 körül. Először egy babérágakkal körülvett kunyhó állt itt. A hegyre a szent út vezetett, melyre az akkori városok kis templomokat, és kincsesházakat emeltek.

 A föld itt Gaia istennőnek szentelt hely volt. A talaj nyilásaiból fehér vulkáni gázok törtek elő.
Először csak Gaia, majd később lányai is osztottak jóslatot. I.e. 800 körül emelték az első kőtemplomot Apolló tiszteletére. Szinházat , Stadiont is építettek, később költői  versenyeket, és játékokat is rendeztek Püthia tiszteletére.
Apollón teploma

 Kincsesház maradványok

A görögök anélkül nem kezdtek háborút, hogy a jósnőt meg ne kérdezték volna annak kimeneteléről.
A jósda a perzsa háborúk idején élte fénykorát.
A Peloponnészosz-i háború idején, hol Spártának, hol Athénnak jósoltak győzelmet, vagy pusztulást a szerint ki tudott nagyobb ajándékkal kedveskedni a jósnőnek, és ezen keresztül az isteneknek.
Püthia nem csak Apollón-hoz, hanem Zeuszhoz is imádkozott, de Dionüszosz-hoz is
















 Persze a jóslatok nem voltak egyértelműek, mindenki azt értet ki belőle amit akart, így aztán az istenek, és azok jövendölésének tolmácsolói nem voltak felelősségre vonhatók, ha a dolog balul sült el.




Meteorak



 Nem csak földtani szempontból érdekesek ezek a tornyok, csipkés szikláival, hanem a rajtuk megtelepedő kolostorok miatt  is nagy érdeklődésre tartanak számot. Meteora a levegőben lebegőt jelent. A Pindrosz hegység barlangjaiban már a 12 sz.-ban megjelentek az aszkézis hívei. Itt 24 bizánci típusú kolostor állt, nehezen megközelíthető hegycsúcsokon.melyek 600 évnél is idősebbek. Ma már valójában csak 5-öt használnak a szerzetesek.

 A szerzetesek ikonfestéssel foglalkoznak.



 A kolostorok közül csak öt látogatható Metamorphoseos, Varlaam, Agia Triada, Agios Stefanos,Agios Nikolaos anapafsas













A  kolostorokban csak néhány szerzetes él. egyben pedig apácák.














Pathomonas vára





















Neo pori, Tessaloniki, Nis

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése