2016. február 29., hétfő

Pozsony

Pozsony nagyon közel van Győrhöz, mégsem jutottam eddig el ide. Most azonban egy jutalom út kapcsán nagyobb sétát tehettem itt. Előtte azonban meglátogattuk Rohrau-ban Haydn szülőházát, valamint Mária-völgyi búcsújáró helyen is tiszteletünket tettük.

 Jozef Haydn nagyon nehéz körülmények között nevelkedett , de már 6 éves kora óta játszott a templomi orgonán.

 Állítólag mikor hosszabb körútjáról hazaérkezett leborult és megcsókolta a küszöböt.



 Az Eszterházi család fő muzsikusa  volt.






Mária-völgy búcsújáró kegyhelye , sok zarándok keresi fel.
Története egy vízben talált csodatévő  Mária szobor hoz  köthető.





s a végén a Pozsonyi séta
Pozsony már a neolitikum korban is lakott település volt. Morva fejedelem erős várat épített itt.904 -ben a pozsonyi csatában a magyar seregek hatalmas győzelmet arattak a Frankok felett.A németek az Enns folyóig húzódtak vissza 1002-ben írott Pannonhalmi alapító levélben a Pozsonyi vám 1/3-át az apátságnak adta.1051-ben a német hajókat ( Buvár Kund legendája szerint) itt süllyesztették el. Majd itt kötötték IV Béla és Ottokár a Pozsonyi békét. Egyetemét Mátyás alapította 1467-ben Itt őrizték a szent koronát is, és többször volt az országgyűlés székhelye.Itt jelent meg 1780-ban a magyar hírmondó. A várban többször ütött ki tűz. 1919 febr. 4-én Pozsony lett Csehszlovákia fővárosa. 1919- 1938 között megszüntetik a német és magyar nyelvű oktatást.1993 január l óta a független Szlovákia fővárosa  A török hódoltság alatt a város Magyar főváros is volt.
 Pozsony Parlament
 A vár itt őrizték a magyar koronázási ékszereket. 



Alul Corvin kapu, Erzsébet szobor
Szent Erzsébet, kötényében a kenyér amit a szegényeknek vitt rózsává változott.

Szvatoplup szobra
  


  
Origó   Az Erdődy család palotája

   Mihálykapu
   

Prímás palota, ahol az Austerlici csata után a Pozsonyi békét írták alá a tükörteremben.   

Sárkányölő Szt. György


Itt ülésezett a Magyar országgyűlés
Szvatoplup 

A szobor ami mozog  


 Pozsonyi vár



Új híd a Dunán 






A kövezeten a korona útja
Mihály kapu



 A Szlovák Színház épülete
Főtér diszkútja


Trinitáriusok temploma


   

   

   
Prímás palota, legnagyobb értéke a 6 db. gobelin mely egy szerelmi történetet mesél el. Sajnos nem fényképezhető. 
   

                                                                             
A francia katona

Holokauszt Emlékmű



   
   


   
Keglovich Palota                                Pálfy palota 
   

  

  


     A gótikus stílusú Szent Márton-székesegyház Pozsony legnagyobb, legrégibb és legdíszesebb temploma. 1563 és 1830 között a magyar királyok koronázó temploma volt. A templom 85 méter magas tornyát 1,57 méter magas és 150  kg-ot nyomó szent korona aranyozott mása díszíti, mely egy 2 x 2 méteres párnán  van. Ebben a templomban találták meg egyik legrégibb írásos emlékünket, a Halotti beszédet, melyet most a Pannonhalmi Apátságban  őriznek.
Szt Márton katedrális rengeteg magyar emlékkel büszkélkedhet.  10 királyt 1 királynőt,(Mária Terézia )  és 8 királynét koronáztak itt meg. Már 555 éve a történelem tanúja a háromhajós templom már az 1300 as években  igaz kisebb méretekben de már létezett. Többször leégett majd az újjáépítése és bővítésére Mátyás, majd Luxemburgi Zsigmond idején  került sor. Itt van a Pálffyak sírhelye, de itt temették el Zsófia királynét is. 


   




   






   
Csodálatosan faragott  ülőfogantyúk a padokon az oldalkápolnák faragott oltárai   az ólomüveg ablakok,a Gótikus dóm, értékes darabjai-

   

    
A kirándulás a Dévény-i  várrommal fejeződött be, mely mintegy 15 km-re van Pozsonytól. Sajnos túl korai vendégek voltunk, kicsit körbejártuk a romokat, de fel már nem kaptattunk a hegytetőre. bár a kilátás bizonyára kárpótolt volna bennünket.