A Visegrádi vár több részben és korban épült.
Meglátogattuk az alsó várat, a Salamon Tornyot, és a felső várat is. A Zsigmond korában épült, majd Mátyás alatt virágzó Palotában is tettünk egy sétát.
Kis vadászati, korabeli hadtörténeti kiállítást is láthattunk, és korabeli lakomák képével is gazdagodtunk
A fellegvár nem az első vár itt. Azt a Tatárok rombolták le. A kettős várrendszert 1250 és 1260 között építették IV Béla idején. a Várat Luxemburgi Zsigmond idején korszerűsítették.
A fellegvárat az alsó várral egész a Duna partjáig völgyzáró kerítéssel vették körül, melyeken kaputornyok, és kapuk voltak.
1440-ben Erzsébet királyné megbízásából innen rabolták el a szent koronát.
A török időkben hol a magyarok, hol a törökök kezén volt a vár, ez nagy pusztítást okozott állagában.
Rekonstrukció , milyen lehetett egy királyi lakoma Mátyás idején.
Vadászati kiállítás
A Palota előzménye Károly Róbert városi háza volt. I. Lajos kezdte építeni, de Zsigmond fejezte be, később Budára helyezte át a székhelyét. Mátyás a XV sz. végén helyreállítatta. Szépségét és kultúráját a környező országok fejedelmei, és utazói csak csodálták. Majd a királyok vidéki rezidenciája lett. A török hódoltság alatt rommá lett. Majd egy földcsuszamlás szinte teljesen betemette. 1934 óta a maradványokat feltárták, és jelenleg ez látható.
A bővítések során alakult ki az északkeleti, déli, délkeleti palotarészek, belső udvarok, csodálatos márvány szökőkutak, belső kertjei az épületek kandallói a kor legmodernebb berendezései voltak egyaránt a gazdagságról, hivalkodtak.
Itt kötötték meg a Visegrádi Egyezményt, mely még most is e négy ország együttgondolkodását hivatott segíteni a politikai és a gazdasági életben.
Talált maradványok
Sajnos az eső nem kedvezett sem a Visegrádi, sem az Esztergomi kirándulásunknak.
Ettől függetlenül mi jól éreztük magunkat. Másoknak is ajánlom e környék megtekintését.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése