2022. május 11., szerda

Sziklakápolna filozófusok szoborcsoport.Buda


 Budapesti kirándulásunk egy budai túrával folytatódott. A metróból kiszálva a Gellért szállodakomplexum került a szemünk elé. Kis kaptató után a  Pálosok sziklakápolnája mindannyiunknak feledhetetlen élményt nyujtott. A Pálosok, az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetes rend .A Duna fölé magasodó szikla  belsejében kialakult barlangban, mely a földtörténeti ókorban keletkezett,  olasz és magyar mesterek munkáit tekinthettük meg.


 Szt Gellért 980 körül született Velencében. Mintaszerü életet élő szent ember egy barátjával zarándokútra tért és az Isztriai Szt. András szigetén találkozott Razina apáttal, aki Magyarországra hívta. A feljegyzések szerint egy ideig Szt István nevelője volt, majd  a  Kelenhegyi barlang bejára melletti melegvíz forrással gyógyította a betegeket. Innen eredeztethető a középkortól a hegy  elnevezése. Belépve a kápolnába a kellemes klíma mellett a csodálatos farafványok, oltárok, szobrok lenyügöztek bennünket.





 
Megtekintbe a Lengyel kápolnát, valamint a főoltár faragványait, egy újabb ember alkotta szépséggel szembeszültünk.















A kialakított teraszokon csodálatos kilátás nyilt szépséges fővárunkra.







Programunk másik részét kis kaptatóval értük el. A filozofusok szoborcsoport a Budai víztározó felett kapott helyet. A  Japánban alkotó  Vágner Nándor Gránitból és bronzból készült 8 alakos szoborcsoportja körben helyezkedik el.


A kör közepén a fénylő gömb az összekötő kapocs , mely felé az alakok néznek, a vallások egységét jelképezik. A cél az volt, hogy olyan személyeknek állítson emléket, akik máig is hatással vannak az emberiségre. 







Kissé távolabb Buda királyfi és Pest kisasszony szobrát láthatjuk  középen az elválaszó Dunával és talapzatán Budapet stilizált képével. Az 1982 ben felavatott szobor Lesenyei Mária és Vadász György alkotása. 
A maradék időnket a Várkert bazár szabadtéri kiállításán töltöttük, ahol egy Lengyel fényképész természetfotóivak ismerkedtünk.





































Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése