2022. június 16., csütörtök
Kerékpártól kerékpárig
Zeneművészeti Egyetem
Egy tartalmas kirándulás része volt a Liszt Ferenc téri Secessio jeleit tartalmazó épület megtekintése, mely az Zeneművészeti Egyetemnek ad otthont. Nem hinnéd, hogy e impozáns épület vasbetonból készült.
Már az előtér is lenyűgözi az embert, Apollónhoz, és Dionisoshoz köthető mitológiai elemek többször is feltünnek a szemünk előtt. Az előtérben a Najádok kútját fedezhetjük fel, melyhez a ninfák gyülekező helye volt. A víz motivum azonban több helyen is feltünik.
Üveg ablakait Róth Miksa és Körösfői Aladár készítette. Az épületet számos zsolnai kerámia díszíti. A nagytermet Apollón motivumok díszítik a hattyuk a páhol díszei. Felfedezhetjük a babérleveleket a terem tetején, melyek az elátkozott szerelem motivuma a babérfává változott Dafnéra utalva. A több mint 100 éves függönyök és az ülések kárpitjai eredetiek. Mármint ugyanabban az olasz műhelyen készültek, és javították őket mint a 100 évvel előttieket.
Eiffel műhelyház
Néha egy beszélgetés felhív figyelmet olyan értékekre melyekről soha nem gondolnád, hogy kiváncsi lennél rá. Ilyen a Vasuti járműjavító 66000 nm-es területe Kőbányán. A terület rekonstrukciója jelenleg is folyik. Ide költözött, az Eiffel műhelyház az Operaház kiszolgáló épülete. A kora legnagyobb fedett csarnoka az Eiffel tervezőiroda kiváló munkája, bár a szegecselt acélszerkezet tervezője Feketeházi János volt, a vasúti tervezés fekete eminenciása, aki kiválló csarnokai mellett több Duna hidat is tervezett.
A hatalmas épületben stilusosan egy mozdony és étkezőkocsi fogadja a látogatókat, de a meglepetés csak ez után kezdődik. A szépen felujított épületben a raktárak, szabómühelyek, koncerttermek, hangstudiók sora fogadja a látogatót. Nem megfeledkezve a dolgozók kiszolgálásáról sem, focipálya konditerem, és relaxációs terem is rendelkezésre áll a fedett épületben. Nézzétek