2022. június 16., csütörtök

Zeneművészeti Egyetem

 Egy tartalmas  kirándulás része volt a Liszt Ferenc téri Secessio jeleit tartalmazó  épület megtekintése, mely az Zeneművészeti Egyetemnek ad otthont. Nem hinnéd, hogy e impozáns  épület vasbetonból készült.

 Már az előtér is lenyűgözi az embert, Apollónhoz, és Dionisoshoz köthető mitológiai elemek többször is feltünnek a szemünk előtt. Az előtérben a Najádok kútját fedezhetjük fel, melyhez a ninfák gyülekező helye volt. A víz motivum azonban több helyen is feltünik.



A szökőkút ausztrál kagyló figurája fenn.




 Üveg ablakait Róth Miksa és Körösfői Aladár készítette. Az épületet számos zsolnai kerámia díszíti. A nagytermet Apollón motivumok díszítik a hattyuk a páhol díszei. Felfedezhetjük a babérleveleket a terem tetején, melyek az elátkozott szerelem motivuma a babérfává változott Dafnéra utalva. A több mint 100 éves függönyök és az ülések kárpitjai eredetiek. Mármint ugyanabban az olasz műhelyen készültek, és javították őket mint a 100 évvel előttieket.




 
Néhány dologról azért ki kell ábrándítsalak : Az épület diszítése nem arany, hanem réz. Máskülönben márványból is csak 1 négyzetmétert találsz : az eltőtér márványtábláját. Amennyiben megtalálod mind a 22 Eosin gömböt, azt megsimogatva a babonások még szerencsésnek is érezhetik magukat. 😀😀






Az első emeleti aulában meglehetősen meztelenül ábrázolták Euterpét, utalva, hogy a képet műtárgyakat el lehet takarni, de a zene mesztelen. Ez a kor szelleméhez képes meglehetően ledér volt és némi felháborodást is keltett Körösfői Aladár munkája. Ámulatunkat az orgona is felkeltette mely mintegy 4000 sípot tartalmaz. 












Sétánkat minikoncert zárta, melyet Váradi László ifjú tehetség adott elő zongorán 

https://youtu.be/rc5o4HEb5Bg







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése