2023. február 10., péntek

Nemzeti múzeum

 Európában a harmadikként létrejött Nemzeti múzeumunk alapítását Széchenyi Ferencnek köszönhetjük. A gyüjteményt mintegy 16000 tárgyat - régiségek, kötetek, rézmetszetek, nyomtatványok, festmények, ásvány-gyüjtemények--alkották. Az első Önálló épületet 1847-ben avatták. A múzeum tárgyainak bővülését az adományozóknak köszönhetjük , mint Kindli Ferenc, Festetics Júlianna, Pyrker László, Janovich Miklós, Zrinyiek, Thurzók, Nádasdiak gyüjteménye,  valamint nagyon sok  szegényebb magyar lelkületü felajánlónak. A 48 as forradalom idején nem csak az épületben lévő magyar erekjék, de a körülötte történt események is a magyarságtudatunkat erősíteték ,és szabadságvágyunknak adtak hangot, és adnak ma is. 1919-ben a román katonák ki akarták vinni a gyüjteményt, melyet Harry Hill Brandholtz tábornok akadályozott meg. A Pollach Mihály tervei alapján épült múzeumot Lechner Jenő tervei alapján  átépítették, majd  szakmailag elkülönítették az egyek tárgyakat. Így akakult ki a természettudományi, a szépművészeti, néprajzi múzeum, és néhány vidéki múzeum.


Bennünket most az Expó dicsőségeink megtekintése hozott ide. Mely mintegy 170 év magyar különlegességeit  a kiállításon díjat nyert termékeket volt hivatott felvonultatni. Több termen keresztül bemutatott ipari, természettudományi, népi ,szépművészeti alkotások, festmények, szobrok, kerámiák, hímzések, a magyar hungarikumok - kell, hogy büszkeséggel töltsenek fel bennünket.
 


















Ha a Nemzeti múzeumban jársz nem hagyhatod ki a Kőszárhegyen talált Pseuso kincseket sem. A késő római császárkor legértékesebb leleteit ámulva néztük a tárlókon, megismerkedve viharos hozzánk kerülésének történetével. A kincsek az egykori tulajdonos társadalomban betöltött szerepét is jól szinbolizálják, mindamellett, hogy művészi értékük felbecsülhetetlen. A míves kidolgozás, a hozzájuk kapcsolódó leírás, a korabeli elit életformájába enged betekintést.
 





Mint általában a múzeumokban a fény sajnos nem elég a fényképezéshez, igy aztán a szinte sötétben látható királyi palástot nem tudtam megörökíteni. Az anyagában rozettamintás selyem aranyszállal van átfűzve. A harang alakú Palástot Szt István és Gizella királyné adományozta a székesfehérvári hitközségnek      "XIIII Stephano  rege et  Gisla regina casula hec operata et data ecclesiae sancta mariae sitae in civitate alba" a palást felirata.
A Paláston  kétszer ábráloták krisztust, majd az ószövetség prófétáit, és az apostolokat. A palást alján a kereszténység elsőáldozatait is fellelhetjük. Szt Istvánt és Gisellát is felhímezték, valamint Imre herceg is látható egy kör alakú keretben.

A porcelánkiállítás is vonzott bennünket gazdag tárgyi emlékeivel .






A Széchenyi terem kupáit is megnéztük.



Végigjárni  Nemzeti múzeumunkat néhány óra alatt nem lehet, akinek bírta a lába megtekinthette a honfoglalásig fellelt tárgyakat is a földszinti termekben. A Gótok, Longobardok, szarmaták, avarok, stb, itt hagyott tárgyait, de erre már nem sok idő maradt. Az első emeleten további erekjék találhatók napjainkig, de megigértük magunknak , hogy visszatérünk mindezek megtekintésére.



házi oltár szentjei







Az alagsori lapidárium néhány kincse.

kis csoportunk.



















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése