A Zwack múzeumtól 1 villamosmegállóra a Nemzeti színház épületébe is betekintettünk. Az impozáns épület már Széchenyi tervei között is szerepelt mint magyar nyelvü szinház a Duna parton. Sajnos ez nem valósult meg. társulata azonban létrejött és első Nemzeti szinházként 1837-ben a Kerepesi úton nyitotta meg kapuit akkor még Pesti magyar szinházként. Később a Blaha Lujza térre, majd a Hevesi Sándor térre költözött a szinház.
Mai helye a Ferencvárosi részen a Duna partján 2002 március 15 én nyilt meg a nagyközönségnek Schwajda György vezetésével. Az épület helyének, csakúgy mint tervezőjének és vezetőinek kiválasztását sok vita előzte meg. Gondot okozott a pénz előteremtése is, E miatt is késlekedett a színházépítés. Megemlíthető Gobbi Hilda felajánlása is, aki arra szólította fel a nemzetet, hogy adakozzon a színház megépítésére. Végül Siklós Mária terve valósult meg. Az RT igazgatója Schwajda György lett, az első előadást pedig Szikora János vitte szinre. Madách Imre Embert tragédiája. Az igazagtónak köszönhetjük a Nemzet színésze díj megalapítását. Jordán Tamás igazagónak pedig a nyitott ház programot. Alföldi Róbert munkássága megosztotta a közönséget, mig Jelenleg Vidnyánszky Attila az igazgató.
A színházbak 3 fő terme van a Főterem, a Kaszás Attila és a Gobbi Hilda terem.
Az épület j. és b. oldalát üveg körfolyosó veszi körül gyönyörű kilátást biztosítva a környékre. Kiszolgáló termei, balkonyja, nézőtere szinpada az igényeknek megfelelően alakíthatóak. A Duna felől szabadtéri szinpada is van. Az épületet szép park veszi körül, távolabb modern irodaépületek szegélyezik. Háta mögött található a Művészetek palotája, valamint a Ludwig múzeum. Kicsit fárasztó utunk miatt az utóbbiakra nem volt idő, de visszatérünk még ide.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése