2024. november 7., csütörtök

Tündérpalota






Az Országos Pedagógiai Könyvtár épülete, fiúgimnáziumnak épült 1911 előtt.  Jobb időkben 400 tanulója is volt. Gál Mózes neves tanár nevelési módszerei szerint nem csak az oktatás, hanem a munka is része a tanításnak. Sajátos elmélete szerint a diákok ne focizzanak, mert kifáradva az agyuk nem fog kellően. Sőt a ruhájuk is piszkos lesz. Ezért aztán a alagsorban tanműhelyeket hozott létre.

Az épület már messziről felhívja magára a figyelmet, pártázott díszítései miatt. A H alakú épület nem csak a magyaros secessió jegyeit , de itt ott barokkos, és gótikus díszítéseket is tartalmaz. A falakon a sgraffittós díszítések, valamint művészein kialakított vízelvezetői vonzák a tekintetet. A bejárat előtt előkert húzódik, a kerítés az épület tetőgerinével párhuzamosan fut. Az oszlopok díszítései, valamint a tetőgerinc félcsillagos díszítése is egyedülálló. Mindez Kőrössy Albert Kálmánnak, és Gál Mózesnek  a köznyelven tündérpalota néven elhíresült épület kitalálóinak és építőinek köszönhető. Ők megbízás alapján kapták a feladatot, nem volt pályázati kiirás az objektumra. Elképzelésük szerint Európa legjobb gimnáziumát akarták létrehozni.A gimnáziumban tanított Babits Mihály, Dienes Pál, míg a padokat itt koptatta  Rados Jenő építész, Kozma István birkózó, Hoffí Géza, és Kovács Kovi István felmőttfilmes is.






Később a diákság csökkenésével a Természettudodányi múzeum, majd egy nyomda , később Radnai Béla Gyors és gépíró iskolája költözött a falak közé. 1996-ban költözött ide a Pedagógiai könyvtár, és múzeum is. Kicsit nosztalgiáztunk az iskolamúzeumban.















A végén még egy kis visszatekintés.