2019. április 25., csütörtök

Szeged



A Belvárosi nyugdíjas klub szervezésében néhány órát töltöttünk Szegeden.A jó hangulatú kirándulást villamosozással keztünk a Széchenyi térig. Ahol a Városháza tornyából a déli zenét hallhattuk. A virágzó település fontos vizi és szárazföldi utak találkozásánál fekszik. A földművelés és az állattartás mellett sószállitást is végeztek itt. Szabad királyi rangot már 1496 ban kapott. Dél Magyarország legjelentősebb városa. A tatárjárás idején lakói elmenekültek. A török hódoltság előtt Fallal vették körül a várost mely Luxemburgi Zsigmond nevéhez kötődik. A török hódoltság idején lakossága meggyérült és szétszóródott. A harácsot egyenesen a török kincstárnak fizette, nem volt hűbérbírtok, ez viszonylagos biztonságot adot a lakosságnak.
1686-ban Mercy tábornok verte ki a törököket.
Az idők folyamán csatározások, tűzvészek, árvizek egyaránt pusztították, a Pestis is tizedelte a lakosságot, de sószállitási viták miatt meggyült a baja Lipót királlyal is a városnak. Az 1770 es évek végén megnőtt a lakosság. Az 1800 as évek fejlődése következtében megindult a közvilágitás, ( légszeszvezeték,) létrejött  a kaszinó  a takarékpénztár, a nyomda  a polgári kórház, a vízvezetékrendszer. Itt jött létre a szalámigyár.
Sajátosságai közé tartozik a Szegedi papucs, a szegedi halicska,(halbicska) a halászlé, szegedi tarhonya, a szappanfőzés, a Szegedi Szabadtéri Játékok,  de a szőregi rózsa is. de megemlíteném a hírös szegedi börtönt a szegedi boszorkány is 😯
Az 1879 es árvíz szinte teljesen letarolta a várost. Ujjá építésére a világ számos nagyvárosa a segítségükre sietett. Töretlen fejlődését a csodálatos belvárosa is mutatja.  Az ujjáépült városképet a Secessio uralja, bár néhány épületnél a restaurálások során erre nem fektettek kellő hangsúlyt.
A száraz szöveg helyett néhány szép épület képe
Mindjárt  a Városháza A sóhajok hídját Ferencz József látogatására készítették.

  

  

   
Goldschmidt palota, takarékpénztár, vasalósház

 Színháza neobarokk stílusban      
  
  
  
A művelődés háza, Móra múzeum
  
   Ferences templom,alul Hittudományi főiskola,
  
  
Magyar Ede tervezte késő Szecesszio , Deutsc ház
    Sok városban jártam de ennyi köztéri alkotást / szobrot/ kevés helyen láttam  ilyen kis belvárosban
Ötletességből nincs hiány
   
 
 
   
    
 
   
   
     

és amiért a legtöbb turista érkezik a Szegedi Boldogasszony templom, annak terén a Dömötör torony, vagy az iskola oldalán az órajáték.

   
   
        
  






     

/www.youtube.com/watch?v=6IJhxICszMc&t=171s

kattints !!


Nos ismét egy szép város amely több napot is érdemelne.


1 megjegyzés:

  1. Nagyon szép összeállítás. Köszönöm a szervezést,Szegedből való felkészülésedet. Örülök, hogy veletek lehettem.

    VálaszTörlés