A templom csodálatos barokk belsővel rendelkezik, az öltöztethető Mária szobrot csak messziről láttuk
A kúton a csodálatos gyógyulások képei lelhetők fel.
A csoportunk gyakran kettészakadt, mert az elkötelezett turisták, ( minden elismerésem az övék) próbálták magukat az eredeti tervhez tartani a átázott gúnyájuk, cipőjük ellenére.
Jártunk azonban Gyöngyösön igaz nem sok szerencsével, mert szinte minden kulturális egység zárva volt. Igy a templomokat is csak kívülről tekintettük meg, a kincstárba és a múzeumba sem tudtunk bemenni. Sétáltunk egy kicsit a főtéren, megtekintettünk néhány szobrot, a városházát, eltöltöttünk egy kis időt a vendéglátó egységekben és mentünk a bátor társaink elé.
Gyöngyöst az avarok alapították,kr.u 700-800 as években már Anonymus is említi mint a Pata nemzetség lakhelyét, kik leszármazottja többek között Aba Sámuel is. Az évtizedek során nagy befolyásra tettek szert a regnáló királyoknál igy, mindig kiemelt figyelmet kapott a környék. Később Farkassy, Pohárnok, Berzeviczy , Salgó családok uralták a környéket. Zsigmond idején a Rozgonyi család hübérbirtoka lett. a Rákóczi szabadságharc idején Vak Botthyánt a Ferencesrendi templomban temették el. a 20. sz történetéhez az 1917 tüzvész tartozik, mely után az ujáépítés során kialakult egy egységes városkép.
Kellemes cukrázdában múlattuk az időt
Mátraszentistván találkahely
Gyöngyöspata Római kori temploma a 12 sz.ban épült.A templom egy kis dombon, alacsony kőfallal bekerítve áll a falu közepén. Magas, négyszintes, nyolcszögletű tornyán faerkély fut körbe. A tornyon és a hajó oldalain is gótikus mérműves ablakokat látunk. A templom és közvetlen környezete is szépen rendben van tartva.
A torony homlokzatán lévő lépcsős díszű kapun jutunk be a templomba, de oldalról, az előcsarnokból is van egy bejárat. A háromhajóstemplom csodálatos, gótikus bordázott hálóboltozata alatt a szentélyben álló meghökkentő oltárépítmény a legfigyelemreméltóbb.
A Jessze-oltár
A hatalmas, nyolc méter magas főoltár, lengyel művészek alkotása az 1650-es évekből, hazánkban egyedülálló, lenyűgöző látvány. A bámulatos, teljes egészéből fából faragott, gazdagon aranyozott, színes, ún. Jessze-oltár Jézus családfáját szemlélteti, a Jessze, azaz Dávid király apja, oldalából kinövő fa ágai, a leszármazottakon keresztül elvezetnek Máriához és a gyermek Jézushoz, az ágak által körülölelt festmény pedig Mária születését ábrázolja. Az oltáron fekvő Jessze törzséből fa sarjad, ágain bibliai királyok próféták – köztük Salamon és Dávid – dús aranyozású, festett szobrai fölött koronás Mária trónol, karján a kisdeddel.
A falakon a XIV. századból származó freskótöredékeket is láthatunk, többek közt Mária születését, az Utolsó vacsorát.
Egészségünk érdekében kicsit hamarabb indultunk haza, de közben a Gödöllői kastélyra is vetettünk néhány pillantást.
Gödöllőt 1349ben említik először. Hamvai Ferenc volt az első földesúr akinek kúriájában ma a Városi múzeum kapott helyet. a 18 sz. Grassalkovich András birtokai központjává alakította. Nem volt igazán magyarszeretetéről híres. Őket a Viczay majd, Sinay család követte.
A kastély építője Mayerhoffer András volt az 1730 as évek végén . A kiegyezés után Horthy Miklós kormányzónak rendezték be. A szocialista időkben a kastély pusztulásnak indult, volt szociális otthon, szükséglakás, laktanya. felujítása a Műemlékvédelem keretében 1986 után került sor.
Nos ennyi fért a mai blogomba, ez a környék napsütéses időben idilli kirándulóhely, sajnos nekünk most ennyi jutott belőle.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése