2019. május 20., hétfő

Prága

Ez évi utazásom egyik fő látnivalója, a régen ugyan már látott, de elfeledett főváros Prága. A száztornyú, vagy az arany Prága kifejezésre jócskán rászolgált. A város nem esett nagy háborúk célpontjává, ezért épsége és szépsége is megmaradt.  
     
     
Prága a Moldva két partján terül el. Már a kőkorban is lakott település létrejöttéről több legenda kering, Pl Libushe királyné a Vysehrad  hegyről letekintve egy várost látott, melynek ragyogása még a csillagokat is felülmúlta. A Cseh királyság központjává tette. Ekkor telepedtek le itt a zsidók is akik negyedet alkotva szinte elzártan éltek a többi népektől.
Később Borivoj alapított itt várat majd  I.Vencel az unokája építette a Szt Vitus katedrálist. később Csehország patrónusa lett. Szobeszláv idején a fa várat átépítették és ekkor készült az első kőhíd is a Judit , a Moldván melyet az árvíz elvitt. Igy a második  II. Ulászló idejében épül  Károly híd európa legrégibb hidja. IV Károly szellemi központtá tette e város megalapította egyetemét. Uralkodása alatt Prága a Német-Római császárság fővárosa volt.
               
    

 Halála  egybe esett az egyházszakadással, és előtérbe kerültek Huszt János tanai  és a Huszita mozgalom nyert teret. V Márton Pápa és Zsigmond között elmérgesedett vallásháború 20 évig tartott.  1526 tól kezdődik a Habsburg uralom mely alatt visszanyerte régi fényét a Főváros. A habsburgok két helytartójának viselkedése miatt a felháborodott nemesség kihajította őket a várból és ezzel megkezdődött a 30 éves háború mely sok kárt okozott a városban. a Harcok végére Prága a Habsburg birodalom  örökös tartománya lett.
Az 1689 es tűzvész után helyre állították a Hradzsint, és a Lorettát, felhúzták a Szent Miklós templomot, és a Károly hídra  szobrokat emeltek. Az osztrák örökösödési háború idején Mária Terézia birtokába jutott.
Ujkori történelmére Thomas Masaryk, Benes, Antonin Novotny  és Ducek elnöksége nyomta rá bélyegét. Mindannyian emlékszünk az 1968  a Prágai tavasz eseményeire. Konszolidácio Jan Palach és Jan Zajic öngyilkossága után ( Vencel téren felgyujtották magukat ) következett be. Vaclav Havel elnök  vezetésével a Carta 77  mozgalom nyomást helyezett a  kormányra és lemondásra kényszerítette. Ezután az általa megalapított polgári fórum vezette az országot.

                
    
         
      
Nem mehettünk el az Orloy előtt sem hogy néhány felvétel ne készüljön , de említést érdemel a reprezentációs ház mellett a lőportorony is .A belvárosi boltok kínálata is lenyűgöző itt minden márka megtalálható.
              
  
  
          

 https://youtu.be/V6GziZgXC6U
filmecske itt nézhető

      Megtekintettük a várat, a Szt. Vitus székesegyházat. Hatalmas mérete uralja a kis teret. Csipkés kőkidolgozásai, ablakai, szobrai ámulatba ejtettek bennünket, kívülről is.

                
          
        
   
Szent György Bazilika
        
A várból letekintve  szép város tárul elénk. Jártunk a John Lennon falnál is. egy kellemes hajón elköltött ebéd is a program része volt.

          
      
Buszunk meghibásodása lehetőséget adott az emeletes vonaton történő utazásra is, ez ugyan nem volt a program része, de mindannyian élveztük.
       

Vár bennünket Loket kisvárosa és vára. 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése