2019. szeptember 28., szombat

Zsú mama Irországban /Westport


  
 
       
Ez egy fontos Pub,a tulajdonos egy híres Ír zenekar alapítója.

 Westport egy kisváros , bevásárló helyekkel, Neve kő erődöt jelent. John Brown épített itt házat magának, ezzel együtt rendezte a környéket, és így bekapcsolódott a kisváros az utakkal az idegenforgalomba is. Ennek most van jelentősége, mert vannak hoteljei , szállodája, és hostelje. 
A város egyébként már 3 x nyerte el a legélhetőbb kisváros címet. 
A jelenleg várost Williem Leeson tervezte át Grúz stilusban. 
Nálam egy templom sem maradhat ki  Ez a Szt Mary Shurch,


   
A templomot a katolikusok építették 200 éve.  1928-ban új templomot építettek , de csak 1932-ben készült el, és szentelték fel.

   


Néhány városi kép



A patak mely átfolyik Westporton a Carrowbeg mindkét oldalán fákkal szegélyezett út van a mal .
 

     
  
  

A Trititárius templomot sem hagyhattam ki, mely mellett fiú iskola müködik.

  

     
  
Ez a kedvenc házam alig várom hogy a vadszőlő bepirosodjon, remélem járok akkor is itt, mert az csak pár napig bírja az ágon.
A főtéren a Szt Patrick Szobor, Egyébként a szent hegy innen csak 10 km.re van, mellyet az itteniek csak Reeg-nek  neveznek.
     

A Westport házat  James Wayett fejezte be. Bár ez magánház, a felújítására az Örökségdelem 1.35 millió Eurót szánt.
Az első tulajdonos  a Brown család volt, akik Jamaikai  rabszolgaültetvényesek voltak. Amíg a törvény szerint  fennállt a rabszolgaság nem engedték szabadon a rabszolgáikat, náluk a bölcsőtől a halálig szolgálni kellett.  Úgy hívták őket , hogy a rabszolgák bajnoka.
Pár éve a család egy kisebb kúriába költözött a parkban, mivel  még élnek a leszármazottak. A jelenlegi tulajdonos egy másik Westporti család, akiknek van mit a tejbe aprítani,  hisz van hotelje, és gyára is a városban.
Parkban a Pyrat királynő , vagyis a kalózkirálynő szobrát is felleltem.
A rendezett környezet képei következnek.           

Az épület egyébként belépővel látogatható, de késő délután mentünk, és nem volt mód. Érdekesség, hogy ezt a házat az angolokkal folytatott háborúban nem gyujtották fel, ennek oka , az udvaron álló kondér, melyben a szolgáknak a harcok idején főztek. Szóval a gazdagsághoz nem csak pénz rafinált ész is kell.

    
  

  
A folyó mely összeköti a Westport házat az Óceánnal

Hal-lépcső

  
  


A hatalmas parkban sokféle növény fellelhető, mint látszik, itt is birkák vannak
Az Óceán partján egy csónakkikötő is található.
Ma egy esős idő van február 15-e. Fedél alatt jobb tölteni az időt. ezért visszatértem a Westport házhoz, és a belsejére is vetettem néhány pillantás 
Ime a képek 
      
                   

Azért néhány tudnivalót ide is elrejtek 

Irország területe kb. 70000 km2 lakói  4,8 millióan vannak, akik főleg Dublin és a nagyvárosok közelében élnek. Kb 8400 magyar él itt. 
A szociális rendszer a legszegényebbekre terjed csak ki.
Anyasági támogatás nem létezik,  6 hónap a szülés után mindössze a Gyes bár nem így nevezik. Ha az anya vissza akarna menni dolgozni nem tud mert nincs bölcsöde, sem állami, sem magán. Óvoda már akad, ha a gyermek 3 éves elmult, és teljesen szobatiszta, és beszél, rendesen eszik, de az is csak 4 vagy 6 órás. Munkahely pedig 8 órás általában, van ahol törzsidő van, de nem általános. és lehet , hogy 25-30 km-re van a lakásodtól, vagy az óvodától.
Az átlagbérről már írtam, ahhoz képes a magánóvoda ára horror. 
Az egészségügy csak vállalati, vagy saját finanszírozásban van. Ez azt jelenti, ha van biztosításod az orvosi költségek felét állja a biztosítód a többit Te fizeted. Ha átléped az orvos ajtaját 50 Euro a belépő . Most változtattak a törvényen a gyermek  6 éves kora helyett már 8 éves koráig lesz ingyenes az orvosi ellátása  Hurrá !! Az álatalános iskola 5 éves korban kezdődik, igaz csak fél napos, itt megint megkérdezhetnétek, és ha az anya 8 órát dolgozik ? Én úgy látom a szükség hozza, hogy az anyukák otthon maradnak a gyermekeikkel, nem annyira a jómód.
A nyugdij ugyancsak vállalati és magán ellátás lehet. A vállalatok legfeljebb 10 
% ot vonnak le a fizetésedből erre a célra, de az általános a 4- 6 %,  mivel ugye nem állami vállatok, hanem magánkézben vannak. Állami nyugdíj nincs. 
Természetesen Te bármennyit félretehetsz ha van miből, egészen 67 éves korodig mert ennyi a nyugdíjkorhatár.
Szociális otthon is magánkézben horror áron, ezért, csak meghalni viszik be az időseket szinte. Általában a legkisebb gyermek gondoskodik a szüleiről.
Azt gondoltam, hogy én vagyok túl kritikus, ezért elolvastam néhány blogot, mások  még véleménnyel is illették az itteni körülményeket.
Természetesen az itt leírtak nem tudományos jellegűek, és az itt kapott információk, és tapasztalatok  alapján írom. Bár hogy megírom ez is egyfajta vélemény.
A nyugati part elég messze van Dublintól, lehet ott más lehetőségek is vannak.
Csak az ittenieket ismerem még.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése