2022. február 18., péntek

Alcsuti arborétum

 Az utóbbi időben meglátogattunk már pár arborétumot. Most a hóvirágmező megtekintése miatt kerekedtünk fel. Az Alcsuti arborétumot Habsburg József nádornak köszönhetjük.1819-ben került birtokába a nem túl értékes terület. elgondolása szerint azonban minden földterülettel lehet valamit kezdeni, ezért a környék és külföldön honos fákkal telepítette be a területet mintegy 300 féle  fát ültetett. Munkája eredményeként Alcsuton egy mintagazdaság jött létre, mely egyre inkább angolkertre jellemző vonásokat mutatott. 


Egy érdekes tuja melynek  törzse a föld alatt  27 ága pedig a föld felett helyezkedik el. Mi a Tuja ágai között állunk.



A kert második virágzása József főherceg  munkálkodása idejére esett, amikor is pálmaházat gyermek házat építettek, A kert Tost kertész dinasztia, valamint Jámbor Vilmos kertésznek köszönhetően a Schönbrunni kertekre emlékeztetett ebben az időben.
A főherceg fia azonban József Ágost nem törődött a kerttel, és az hanyatlásnak indult. Az orosz csapatok bevonulása után végleg tönkrement az Arborétum .




Pergola, rózsakert oroszlános csap csörgedező patak, Babaház, is ékesítette a kastélyt és az Arborétumot. Az istáló olyan szépre sikeredett, hogy  a látogatóba érkező megyés püspök megjegyezte, olyan szép, hogy akár kápolna is lehetne. Mert az az istáló koránt sem olyan szép, amiben a megváltó született. Ezért azt át is alakították később.



Korabeli kápolnabelső , melyet Storno Ferenc készített. Munkájáért  aranyéremmel tüntették ki.  A főherceg elve az volt , hogy mindent magyar mesterember készítsen. Igy a pécsi Országh család mühelyéből került ki az orgona,
Róth Miksa készítette az üvegablakokat, és Lotz Károly a freskókat. az 1960 helyreállitási munkálatok során azonban mindezt eltüntették. A tüzvész után maradt freskókat leverték, vasbetonnal pótolták  a födémet, a tornyot sem az eredeti formájában állították vissza./ sajnos /

Borospince

A címer


mint látjátok ennyit talált a csodás kastélya helyett.















A hóvirág az amarylisek családjába tartozó, a Pireneusoktól a közel keletig megtalálható  hagymás növény. Három fajtája van. a redőslevelű , a Levantei, és a kikeleti hóvirág. Természetvédelmi jelentősége miatt védett. 1 szál letépése 10.000,- Ft birságot is érhet. 1 hagymácskából 1 virág nyílik. Egyébként mérgező hatású virág. Magyarországon több helyütt is lombos erdők félszáraz  földi tulajdonságokkal rendelkező helyeken tavasszal egész hóvirágmezőket alkot.











A mai napra ennyi.





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése