A Fekete és a Fehér kőrös összefolyása közelében /Doboz/ található a mezőváros Gyula. Lakossága manapság inkább a Gyógyvizére települt panziók kiadásából él. A kellemes kiránduló és gyógyhely látnivalókkal is bővelkedik. Híres személyiségek is kötődnek a városhoz, Mint pl. Munkácsy itt volt asztalos inas, Ajtósi Albreck Dürer, Ladics György jogász, Erkel Ferenc, zeneszerző, Petőfi Sándor, stb. Emléküket múzeumok, emlékházak mellszobrok őrzik. Lakosága több nemzetiségü a betelepítések miatt, egy egy városrészt más más nemzetiségü lakosok alakítottak. Látnivalói között, természetesen a fürdője mellett a Téglából épült robosztus épen maradt Gótikus várat kell említeni, a körös holt csatornája mellett, mely a nyári fesztiválok mellett múzeumával is kivivta hirnevét.
Található itt várúri, várnői fogadószobák, lakosztályok, fegyverterem, konyha alabárdos helyiség, de a török szandzsákbég hivatali szobáját is láthatjuk. Manapság esküvőket, és más jeles eseményeket is tartanak a várban a vár nagytermében, de ez elmondható a városháza dísztermére is, melynek falaink a híres Gyulai emberek arcképeit fedezhetjük fel.
A vár mellett fegyvereztek le 1848 ban mintegy 2000 honvédet, melynek emlékparkja is megtekintést érdemel.
A Munkácsy és Kossuth dijas Kohán György állandó kiállítását.
A Harruckhem Wenckheim Almási család kastélyát, mely a kortörténeti kiállításával, korhű berendezéseivel. Falai között élt Erkel Ferenc nagyapja házimuzsikusként , majd a család több tagja is. Munkácsy a falak között javítgatta festegette első alkotásait, Szamossy Elek iránymutatásával.
A sok nemzetiségre tekintettel több temploma is van , Kiemelkedik az ortodox templom, a Szentháromság kápolna, mely a pestisjárvány után fogadalomból épült. a nádi boldogasszony plébánia templom.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése