Az is előfordul, hogy néha városunkba fogadunk vendégeket. Ez alkalommal büszén mutattuk meg szép műemlékekben gazdag Barokk városunkat, az Életet az Éveknek Nyugdíjas Egyesület vezetőinek és tagjainak . A csoport a Városháza dísztermével kezdte szép városunk megtekintését, ahol Győr történelméből kaptunk egy kis ismertetőt.
Az ovális alaprajzú templomban A főoltár Martimo Altomore munkája A freskók Johann Castner munkái, az aranyozott fa szobrokat Richter Ferenc karmelita testvérnek köszönhetjük .Az előtérben Szt. Antal jobbra, balra pedig a Pieta található. /Freskó vizes mész vakolatra vitt kép, mely a fallal együtt szárad./
Kilépve a templomból az Altabach és az Ott ház története is szóba került.Kisfaludy Károly legendájáról is szót ejtettünk.Elsétáltunk az őzikét tartó fiu mellett is, aki a nagy árvizi mentésre emlékeztet bennünket. Ismerkedésünket a püspökvár kertjével , valamint a Székesegyház megismerésével folytattuk. A két legrégibb szakrális helye Győrnek. A Pietró Ferrabosco tervei alapján készült püspökvár bővítésére Hefele Menyhért kapott megbízást. dongaboltozatos kapualjában 4-4 ülőfülkét fedezhetünk fel. A kertből szép kilátás nyilik a Mosoni -duna, valamint a Rába találkozására a Ciráki obeliszkre, valamint Makris Agamennon sellőlovára is.
A Nagyboldogasszony székesegyház Basilika minor./1996 szept.7 II.János Pál /
A Székesegyház három jelentős szakrális emléket is őriz, Szt László hermáját, az ír könnyező Mária képet, valamint Apor Vilmos püspök szarkofágját. Az épület első formája a XI sz.ban épült román stílusban. Többször kényszerültek átépíteni, a tatárjárás után gótikus stilusban építették tovább, majd oldalhajókat toldottak hozzá. Hányatott élete során még istálóként is használták a törökök. pl a XV sz.ban a Héderváry kápolnát. Tornyát villám pusztította, Az ujjáépítés Giovanni Battista Rawa olasz mester kezeit dícséri. A homlokzat Copf stilusára a sarkokon elhelyezett vázák utalnak. A nyeregtető felett thymphanon van, mely a görög stilusjegye./Thymphanon bajelhárító szereppel bír- görögök szerint / a XIX sz-ban klasszicista támfalakat kapott. A belső freskókat és képeket Francz Anton Maubertsch -nek köszönhetjük, /1780/ melyenek a felújítás után szép állapotban láthatók. A barokk belső most a legszebb pompájában látható. Maubertsch munkái a dunántúlszerte megtalálhatók, hisz 40 évig munkálkodott Magyarországon / Sümeg, Pápa, Székesfehérvár, Komárnó, hogy csak néhányat említsek.
A káptalandombról lesétálva Szt László szobra mellett, a Frigyládánál megpihentünk kicsit majd a Széchenyi tér felé vettük utunkat- Közben rátekintettünk a szép cégérekre, Shima Bandi aranyhajójára, a szabóság, a kékfestő, a virágárus,a fodrász cégérét is láthattuk a többi között.
Heffter László üvegművész szifonja a fröccsre emlékeztet bennünket.
Heffter László üvegművész szifonja a fröccsre emlékeztet bennünket.
Elérkezve Győr legszebb barok terére, azonnal feltünik a Loyolai Szt Ignác bencés épületeggyüttes, valamint a Mária szobor , melyet Kolonits Lipót püspök Buda visszafoglalásának emlékére építetett. Talapzatán Szt. István, Szt Antal, Szt, Lipót és Keresztelő Szt János szobra van. Megkerestük a pellengért, A régi városházát, mely most a levéltárat őrzi. Pincéjében a Lőcsei fehér asszony raboskodott. A téren még a Rómer Flóris múzeum épülete, mely sok érdekességet rejt. /céhláda gyüjteménye, a Henry ezüst domborítású karabélyát,/Karl May regénye/ vagy Gárdonyi Egri csillagok-jának első kiadását, stb. A Vastuskós ház Patkó Imre gyüjteményét rejti., a Széchenyi patika, melyben Petz Lajos gyomorvarró gépét tekinthetjük meg, a kor barokk patikabelsőjében, valamint betekintésünk lehet a csodás barokk erkélyes Eszterházi Palotára, mely szintén a Rómer Flóris múzeum egyik épülete./ A magyar gyorsítás feltalálójának állandó gyüjeménye van itt --Radnay Béla / Látnivaló tehát bőven lett volna csak az idő sürgetett bennünket.
A felújított Loyolai Szt. Ignác Bencés templom, / régebben a Jezsuitáké volt, 1773-ban Mária Terézia megszüntette e rendet és helyüket a Bencések foglalták el. A már eredetileg is három hajós és 6 mellékoltáros templomként barokk belsővel épült. Baccio del Bianco tervei alapján készült. A hajók nem egymásból, hanem a főhajóból nyilnak, és szinte lezárják a teret. A magyar Barokk legkorábbi épülete. A belsőben a szobrokat Jozef Rösslernek, a freskókat Paut Trogernek köszönhetjük, aki a Melki apátság termeit is festette. segítségére volt Gaietano Fanti és Casper Sambach. A főoltár ismeretlen eredetű, de Loyolai Szt. Ignác megdicsőülését ábrázolja. Ezt egészíti ki Paul Troger munkája aki a mennyezeti fereskón Máriát ábrázolja térdre rogyva, az anyalok karának kiséretében, majd Gábriel arkangyallal zárul a kép. A templom szószéke rokokko stilusu szinte szemet kápráztató. Ludwig Goode készítette.
A napot kicsit fáradtan a Szürkebarátban fejeztük be. Azt mindenképpen meg kell jegyezni, hogy csak a leg lényegesebb értékeket láttuk, Győr nem egy napot, hanem egy hetet is megérdemel a látnivalókat tekintve, Még fesztiváljairól,/
Pl Győrkőc, Öt templom, Barokk esküvő, fröccsnapok, stb./ rendezvényeiről, iskoláiról, múzeumairól / 11 épületben elhelyezve/ kultútális életéről, folyóiról, zenei és színházi életéről , stb, még nem ejtettünk szót.
Csak remélni merem, hogy vendégeink jól érezték magukat ezen a napon, és nem a felsoroltak hiányával kelnek útra.
https://www.youtube.com/watch?v=9anTf07tooY
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése