2022. augusztus 10., szerda

Életet az éveknek egyesület Győri kirándulása.

 


Az is előfordul, hogy néha városunkba fogadunk vendégeket. Ez alkalommal büszén mutattuk meg  szép műemlékekben gazdag  Barokk városunkat, az Életet az Éveknek Nyugdíjas Egyesület vezetőinek és tagjainak . A csoport a Városháza dísztermével kezdte szép városunk megtekintését, ahol Győr történelméből kaptunk egy kis ismertetőt.






Ellátogattunk a Karmelita templomhoz, ahol a templom történetét ismertük meg. A Lorettói fekete madonna története is elhangzott, valamint a Jezsuitákról kaptunk tájékoztatás, miközben csodáltuk a barokk belsőt, a freskókat a főoltár, és a mellékoltárok alakjaival ismerkedtünk. 



Az ovális alaprajzú templomban A főoltár Martimo Altomore munkája A freskók Johann Castner munkái, az aranyozott fa szobrokat Richter Ferenc karmelita testvérnek köszönhetjük .Az előtérben Szt. Antal jobbra, balra pedig a Pieta található. /Freskó vizes mész vakolatra vitt kép, mely a fallal együtt szárad./





Kilépve a templomból az Altabach és az Ott ház története is szóba került.Kisfaludy Károly legendájáról is szót ejtettünk.Elsétáltunk az őzikét tartó fiu mellett is, aki a nagy árvizi mentésre emlékeztet bennünket. Ismerkedésünket a püspökvár kertjével , valamint a Székesegyház megismerésével folytattuk. A két legrégibb szakrális helye Győrnek. A Pietró Ferrabosco tervei alapján készült püspökvár bővítésére Hefele Menyhért kapott megbízást. dongaboltozatos kapualjában 4-4 ülőfülkét fedezhetünk fel. A kertből szép kilátás nyilik a Mosoni -duna, valamint a Rába találkozására a Ciráki obeliszkre, valamint Makris Agamennon sellőlovára is.



A Nagyboldogasszony székesegyház Basilika minor./1996 szept.7 II.János Pál /

A Székesegyház három jelentős szakrális emléket is őriz, Szt László hermáját, az ír könnyező Mária képet, valamint Apor Vilmos püspök szarkofágját. Az épület első formája a XI sz.ban épült román stílusban. Többször kényszerültek átépíteni, a tatárjárás után gótikus stilusban építették tovább, majd oldalhajókat  toldottak hozzá. Hányatott élete során még istálóként is használták a törökök.  pl  a  XV sz.ban a Héderváry kápolnát.  Tornyát villám pusztította, Az ujjáépítés  Giovanni Battista Rawa olasz mester kezeit dícséri. A homlokzat Copf stilusára a sarkokon elhelyezett vázák utalnak. A nyeregtető felett thymphanon van, mely a görög stilusjegye./Thymphanon bajelhárító szereppel bír- görögök szerint /  a XIX sz-ban  klasszicista támfalakat kapott. A belső freskókat és képeket  Francz Anton Maubertsch -nek köszönhetjük, /1780/ melyenek a felújítás után szép állapotban láthatók. A barokk belső most a legszebb pompájában látható. Maubertsch munkái a dunántúlszerte megtalálhatók, hisz 40 évig munkálkodott Magyarországon / Sümeg, Pápa, Székesfehérvár, Komárnó, hogy csak néhányat említsek.









A káptalandombról lesétálva Szt László szobra mellett, a Frigyládánál megpihentünk kicsit majd a Széchenyi tér felé vettük utunkat- Közben rátekintettünk a szép cégérekre, Shima Bandi aranyhajójára, a szabóság, a kékfestő, a virágárus,a fodrász cégérét is láthattuk a többi között.
Heffter László üvegművész szifonja a fröccsre emlékeztet bennünket.



Kreszta ház 



Elérkezve Győr legszebb barok terére, azonnal feltünik a Loyolai Szt Ignác bencés épületeggyüttes, valamint a Mária szobor , melyet Kolonits Lipót püspök Buda visszafoglalásának emlékére építetett. Talapzatán Szt. István, Szt Antal, Szt, Lipót és Keresztelő Szt János szobra van. Megkerestük a pellengért, A régi városházát, mely most a levéltárat őrzi. Pincéjében a Lőcsei fehér asszony raboskodott. A téren még a Rómer Flóris múzeum épülete, mely sok érdekességet rejt. /céhláda gyüjteménye, a Henry ezüst domborítású karabélyát,/Karl May regénye/ vagy Gárdonyi Egri csillagok-jának első kiadását, stb. A Vastuskós ház Patkó Imre gyüjteményét rejti., a Széchenyi  patika, melyben  Petz Lajos gyomorvarró gépét tekinthetjük meg, a kor barokk patikabelsőjében, valamint betekintésünk lehet a csodás barokk erkélyes Eszterházi Palotára, mely szintén a Rómer Flóris múzeum egyik épülete./ A magyar gyorsítás feltalálójának állandó gyüjeménye van itt --Radnay Béla / Látnivaló tehát bőven lett volna csak az idő  sürgetett bennünket.
 A felújított   Loyolai Szt. Ignác Bencés templom, / régebben a Jezsuitáké volt, 1773-ban Mária Terézia megszüntette e rendet és helyüket a Bencések foglalták el.  A már eredetileg is három hajós és 6 mellékoltáros templomként barokk belsővel épült. Baccio del Bianco tervei alapján készült.  A hajók nem egymásból, hanem a főhajóból nyilnak, és szinte lezárják a teret. A magyar Barokk legkorábbi épülete. A belsőben a szobrokat Jozef Rösslernek, a freskókat Paut Trogernek köszönhetjük, aki a Melki apátság termeit is festette. segítségére volt Gaietano Fanti és Casper Sambach. A főoltár ismeretlen eredetű, de Loyolai Szt. Ignác megdicsőülését ábrázolja. Ezt egészíti ki Paul Troger munkája aki a mennyezeti fereskón Máriát ábrázolja térdre rogyva, az anyalok karának kiséretében, majd Gábriel arkangyallal zárul a kép. A templom szószéke rokokko stilusu szinte szemet kápráztató. Ludwig Goode készítette.
















A napot kicsit fáradtan a Szürkebarátban fejeztük be. Azt mindenképpen meg kell jegyezni, hogy csak a leg lényegesebb  értékeket láttuk, Győr nem egy  napot, hanem egy hetet is megérdemel a látnivalókat tekintve,  Még fesztiváljairól,/
Pl Győrkőc, Öt templom, Barokk esküvő, fröccsnapok, stb./ rendezvényeiről, iskoláiról, múzeumairól / 11 épületben elhelyezve/ kultútális életéről, folyóiról, zenei és színházi életéről , stb,  még nem  ejtettünk szót.
Csak remélni merem, hogy vendégeink jól érezték magukat ezen a napon, és nem a felsoroltak hiányával kelnek útra.

https://www.youtube.com/watch?v=9anTf07tooY










Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése