2022. augusztus 23., kedd

Fertőrákos

 Hálásak vagyunk a Budapesti Életet az Éveknek Egyesületnek amiért értesít bennünket szinvonalas programokról, egyben kedvezményes bejutást is próbál szerezni a klubtagságának. Alig jöttünk meg a Gödölői koncertprogramról, ujabb lehetőséget biztosított a Fertőrákosi Operettgálára. A számomra egyébként is bakancslistás Fertőrákosi kőszinház, pezsővel, légtornászbemutatóval várta vendégeit a színvonalas koncert mellett.

A kőbánya a Pannon tenger maradványa. Lajta mészkövét sok épület elkészítéséhez használták fel./ csak néhány, a Lébényi Szt Jakab templom, a Győri Székesegyház HOmlokzata, Az Eszterházi kastélyok a környéken - ahova 6 ökrös szekéren szállították a mészkőtömböket. -  Az akkori időkben a bányászati jogért több püspökség is  igényt tartott./ márcsak az adózás miatt is./,végül a Győri püspökségé lett. 

Itt haladt el a Borostyán útvonal , tehát  Rómaiak is éltek ezen a területen, emléküket az ISIS szentély és története is bizonyítja.  Az egyébként ma sem túl népes mezőváros, sok harcot élt át. A 14 szban a Husziták foglalták el, Később Rachus várát Hunyadi Mátyás romboltatta le  1464-ben,

1582-ben kapta meg a mezőváros címet, ezért fallal vették körül a déli részeket, melyek a faluban kis lőréses falakként ma is láthatók. A török veszély miatt elnéptelenedett a környék, Később osztrák és szlovák családokkal népesült be.

A XX szban a Rákos nevet, mely az itteni bőséges rákhalászatra utal, - kiegészítették így lett a mezőváros Fertőrákos.  Jelenleg a Fertő tó körbekerekezésével lehetősége nyilt a városkának bekapcsolódni az idegenforgalomba, ez a mezőgazdaság mellett jó bevételnek bizonyul. Látványossága az ISIS szentély mellett a Püspöki palota, A ma még látható Pellengér a városháza előtt, a városfal maradványok, a Fertő tavi hajókázás, kerekezés a természetben, és persze a Kőfejtő, melyből több is van e vidéken

A kőfejtő nem csak turisztikai, hanem egyre inkább kultúrális látványosság is. Ennek köszönhettük ittlétünket. Nézzétek a képeket. 










A kőfejtés ékeléssel végezték, és főleg rabok dolgoztak a kőbányában. A háború idején sajnos 400 zsidó ember áldozatául esett a terrornak.






A mult emlékei képeken.













Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése