Csehország fővárosáról már készült kisfilmem, most az unokámmal látogattam el a több mint 500 tornyot számláló Prágába. A vasutállomásról a Vencel térre siettünk, ahol a Cseh főváros minden jelentős eseménye zajlik. Most éppen tüntetni fognak a kormány ellen, de egy motoros felvonulásnak is nézői lehettünk a forgalmas téren.
Idegenvezetőnk a Károly hídnál/ 1357-ben IV Károly parancsára épült/ kezdte a bemutatást. Peter Parlel építette, mint ahogy a Szt. Vitus székesegyházat is
Őrtornyai nem csak a kilátást, hanem a védelmet is szolgálta- IV Károly szobra mögött mindjárt be is tekintettünk a Ferences templom barokk belsőjébe.
Átjutva a kisoldalra az Óváros térre érkezünk, ahol megcsodálhatjuk a város óratornyát, mely nem csak az időt mutatja, hanem a csillagászati órát, és a zodiákusokat is. Az 1410-ből származó óra még ma is pontos és müködik.A vele egybeépült parlament 4 házacskát foglal magába. A téren találjuk még Huszt János szobrát,/ Mágjahalálának 500. évfordulójára készült el/ mögötte pedig a Tyn templomot.
A tér tele van szebbnél szebb secessiós palotával. Gyönyörű templomok, kanyargós, macskaköves utcák, és magas lépcsőkön érkeztünk a várba. A csodálatos kilátást nézegetve kipihegtük magunkat, A Petrin dombon láthattuk a Párizsi Eiffel torony mását is .
A vár története a 9. sz-ig nyúlik vissza. Többször átépítették, tüzvész miatt ujraépítették, gótikus, majd reneszansz stílusban. A 3. udvarba sétálva a Szt Vitus székesegyházat csodálhattuk kívülről. Minden kiránsulásra az időhiány a jellemző. Megbámultuk a rózsaablakát, majd Szent György lovasszobrát mely a Kolozsvári testvérek alkotása feltekintettünk az arany ablakra, lefényképeztük a csodálatos mozaikját, Megbámultuk a kőcsipkéket. Ebben a dómban tartják a koronázási ékszereket, de számos magyar emlék is van itt. Mint például a királysírok között van Báthori Zsigmond síremléke, de Szt István kardja is említést érdemel. Kis hajókázás a Moldván finom ebéddel, és máris a Zsidónegyedben találtuk magunkat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése