Ljubjana-t az olaszos nyüzsgés, a mediterran hangulat, és az osztrákos rend és tisztaság jellemzi. Festői kis hidjai a várost átszelő Ljubjanica folyó felett összekötik a két városrészt. A Rómaiak Emona néven alapítottak itt várost. Később ez elpusztult, az Osztrák Krajna tartomány részeként Lainbach néven volt ismeretes. A napoleoni háborúk idején az Illirek székhelye, majd Jugoszlávia része lett a város és a környék. A világháborúk idején olasz , majd Német fennhatóság alá került. 1991 óta Szlovénia fővárosa. A város a mai formáját Jozef Plecznik-nek / építész tervező / köszönheti , kis hármas hidjával, romantikus Preseven tér oldalán. /Preseven zeneszerző, hires karmester Szlovén Himnusz alkotója / Itt van még a Ferences templom Francesco Robba főoltárával, kissé távolodva, a Sárkányhid oldalán az árkádsor, a cípész hid szintén Plecnik alkotása. A bal oldalon a Szt Jakab hídig a kereskedők, vendéglátók épületei sorakoznak. Szines nyüzsgő piaca is megér egy sétát. A Szt Miklós székesegyház 1700 ban épült Andrea Pozzo alkotása, főoltárát karrarai márványból Francesco Robbának köszönhetjük. Kapuzata II János Pál érkezésére újult meg. Kicsit elsétálva a városháza felé a diszkutat találjuk mely a három Szlovénia három nagy folyóját szimbolizálja. Tekintve , hogy a hazafelé út kis megállója volt a főváros, elsősorban az óváros szépségeire maradt időnk. A filharmónia épülete, az egyetemi könyvtár, a bolhapiac, a művésznegyed, a mészárosok hidja csak egy pillantást vetettünk.
2022. szeptember 1., csütörtök
Szlovénia Ljubjana
A legenda szerint az Auorgonoták alapították a város, aki ellopták az aranygyapjút. Lason Görög királyfi a Jubjanica folyó lápos területére vezette öket. Itt egy sárkány élt, akit Lason legyőtött. Ezért a sárkány , mely több helyen is feltünik a városban , a bátorság, erő szinbólumává vált.
A XIII sz. emelt várhoz siklón jutottunk el.Az ötszög alakú vár megerősítése a Habsburgok nevéhez fűződik, a török fenyegetettség miatt. Magyar vonatkozása hogy Gróf Battyhanyi Lajos is raboskodott itt. A lankás oldalról csapóhiddal közelíthető meg. A csodálatos kilátásért is érdemes volt ide feljutni.
Utunk hazafelé még nem ért véget, picit megálltunk Lendván a Mura vidék városkájában. Lendva a szlovéniai magyarság központja. Mi sem bizonyitja jobban mint Szt István szobra a központban. A főtéren betekintettük a Makovecz Imre által tervezett művelődési házba, ahol éppen fafaragvány kiállitás volt. A Szt Katalin templomba, melyet az Eszterháziak építettek, és ma is rendszeresen magyar nyelvű misék vannak. Szüz Mária oltárát az Árpádházi Szt. István és Szt László díszítik.
sajnálatos, hogy csak ennyi jutott a fél órás megállóba. Lendva sokkal többet érdemel, különösen mostanság a szüreti felvonulásával, várával, de a Guiness rekordos bográcspörköltjével is kivivhatja figyelmünket.
Zala György Szobra
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése