2023. július 21., péntek

Ráth György villa Budapest


 Aki a tárgyak bűvöletében él, annak megkerülhetetlen a Mi Secessionk kiállítás. Ráth György 1901-ben vásárolta meg a villát és alakítatta át Györgyi Gézával és Jungfer Gyulával az igényeinek megfelelően. Butorzatát  a szecessiós művész Horthy Pál elképzelései alapján állították össze. Az akkor mintegy 1000 tárgyat az épülettel együtt az Iparművészeti Múzeum tulajdonába került. Átadása 1906-ban volt. A proletárdiktatúra idején mint sok mást  ezt is széthordták, és csak 2008 évben kerültek vissza a tárgyak a Fasori villába. A kor divatjának megfelelően a Secessios alkotások sora került ide. tálak, butorok evőeszközök, poharak, vázák, szőnyegek, melyeket a Zsolnai gyárban, vagy Róth Miksa üvegesmester keze alól kerültek ki. De találkozhatunk igazi Tifany  lámpával,  csillárokkal, a kor szellemében  készült tapétákat sem hagynám ki a felsorolásból.  Az iparművészeti tanulmányok, kártyák, szépen berendezett ebédlő, férfi és női fogadószobák, a kor szellemében berendezve már sokkal több tárgynak adnak otthont. Nem feledkezhetünk meg az udvaron elhelyezett alkotásokról sem. 

 















A tárgyakat nem csak ajándékba kapták, hanem utazásaik során vásárolták,  gyüjtötték.
Ráth György jogásznak tanult, szép karriert futott be. Apponyi György országbíró titkára volt, a Királyi itélőtábla bírája, Ujságíróként is kipróbálta magát. Több jogtudományi könyvet is írt és emellett gyüjtötte a múzeális értékü tárgyakat. Iparművészet címü könyvét három kötetben adta ki. Nevéhez fűződik Kossuth parlamenti élete című kiadvány, de a Pannohalmi Szt Benedek rend imakönyvét is ő szerkesztette.






























Üvegművek, kerámiák, csempemotivumok, festmények, butorok és szobrok a Secessio utkeresésének emlékei a Ráth György villában.







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése