2023. július 11., kedd

Róma

 A nosztalgiázásnak nincs vége  Rómát az örökvárost  / La citta eterna /  Mars hadisten fiai Romulus és Rémus alapította a Tevere partján a hét dombra kr.e 753 körül. Latinok, Etruszkok, és Rómaiak lakták a világörökség részét képező legnépszerűbb várost, melynek érdekessége, hogy a Városon belül helyezkedik el a Vatikán Állam. A  caput mundi / a világ fővárosa/ építészetében, művészetében először a Reneszansz később a barokk és a neoklassicizmus szülőhelye. A keresztény világ központja a pápaság székhelye. A 11 -13 sz ban  román stilusban építkeztek. Az ókorban épült a Collosseum mely 60000 nézőt fogadott be. A Fórum Romanum, az Angyalvár, a Pantheon,Caracalla fürdői is e kor idézik






A Colloseum 80 kapuja 80000 néző befogadására volt alkalmas, A Vespasianus császár rendelésére készült arénát Titus avatta fel. Gladiátorjátékokra és állatviadalokra használták.  Innen származik a "kenyeret és cirkuszt a népnek" mondás is. Romos állapotát a város ujra építésének köszönheti. Ez a mondás is itt keletkezett "Amit a Barberinik /Gazdag család/ nem tettek tönkre azt a barbárok  hordták el"
 


 A palatinus domb, és a kapitolium között helyezkedik el,  a fórum romanum az ítélkezések és a politikai élet központja. Veszta szüzek temploma a Concordia és más római kori építmények.



 A Pantheon a 7 sz óta  áll. Hadrianus idején ugyan leégett, de felujították.  Itt nyugszik Raffaelo, I Viktor Emánuel is. Oculusán beesik az eső és a hó,a világ mérnöki csodája, építését csak kezdik felfedezni.





Hamurappi törvényoszlopa.



 Az Angyalvár Hardianus mauzoleuma, de börtön is volt.  Szemben vele az angyalhíd látható és járható. 


.








Trevi kút Nicola Salvi tervei alapján készült, 26 m magas
 49 m széles. és naponta mintegy 3000 Eurot dobálnak bele a látogatók.

A Campodoglio tér


A Spanyol lépcső a spanyol nagykövetséghez vezet 


II. Viktor Emanuel emlékműve



Szebbnél szebb terei  szebbnél szebb szökőkutakkal Piazza Navona, a Szt Péter tér, A Farneze palota  a térrel , a Campodoglio  tér, Piazza della signora stb.

Collonádok








Egy napot csak a templomok  bejárásával töltöttünk persze a több mint 360 templomot nem tudtuk bejárni, csak a  központban lévőket.

Szt Pál székesegyház 




Lateráni Szt János,  Zeus , Michelangelo

Campodoglio Marcus Aurelius 






Kvirinale kazettás mennyezete





Santa Maria Maggiore
és hát a Vatikán és a Szt Péter székesegyház Collonádjaival, terével, és emlékoszlopaval.

Itt található Bernini Rózsafából készült oltára.



Kupolája alá befér a mi Mátyás templomunk tornyostul.
















Sajnos  a benti fevételek a félhomály miatt eléggé rosszak, de mert ott jártam az emlék azért felidéződik bennem 

És a Vatikán , azon szerencsések közé tartozom akik belülről is képet kaphattak. A Vatikán hegyet jelent. A Lateráni egyezmény következtében  1929-ben jött létre az állam. a Szentszék központja 0,44 n km. területtel. Caligula császár a térre kocsiversenypályát akart építeni ezért van a tér közepén az oberliszk . Konstantinus császár épí tette az 5 hajós bazilikát Szt Péter sírjának helyére. A keresztények zarándokhelyének gazdagodása Kis Pippin bőkezü adományával kezdődött. A pápákat itt koronázták meg. Az Apostoli palota építése  III. Jenő és III Ince pápa idejében alakult jelenlegi állapotába,  A fényűzéshez rengeteg pénzre volt szükség mely Luther Márton árulását is kiváltotta. / búcsúpénz/. Lakosztályok, kápolnák, termek, loggák  kertek, paloták sora  rengeteg művésznek adtak  munkát.  Sangallo, Raffaelo, Bellini,  Giacomo  Cellini, Bramante, Michelangelo csak néhány a nagyok közül. A sok pénz és vagyon ellenére a művészek épp csak megéltek itt. A Székesegyházat VIII Orbán pápa szentelte fel 1624-ben. A Pápaságok Napóleon szüntette meg, amikor Franciaországhoz csatolta Rómát és Itáliát. A Lateráni egyezménynek köszöhető a Vatikán  léte. Államformája monarhia, kb. 800 lakosa van. Csendőrsége, postája, kormányzósága, múzeuma, levéltára, vasutja  minden fontos intézménye van, mely egy állambam kell legyen. A Vatikáni múzeumot és a Sixtusi kápolnát kis időnk volt megtekinteni, és fényképezni sem nagyon szabadott. de azért én megszegtem a szabályt.

















Az a töménytelen kincs ami ott  felhalmozódott az idők folyamán  felbecsülhetetlen, és áttekinthetetlen, hisz a kiállitott tárgyaknak csak töredéke a  többi a raktárakban tárolódnak. 
Egy Róma San Marínó kirándulás néhány napjába csak ennyi fért. Ide hetek kellenek, hogy kicsit átérezzük az örök város légkörét. és visszautazhassunk a kezdetekhez. 






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése