2024. március 1., péntek

Andrássy ut II. Budapest



 Egy kellemes sétára szakítottunk időt és befejeztük az Andrássy utá házainak megtekintését. Sajnos a Párizsi áruház nem volt látogatható, pedig szívesen elidőztünk volna a Peschacher Gusztáv által tervezett neo-reneszansz 5 emeletes épületben melynek fedett udvarán Zsolnai diszítőelemek, Róth Miksa üvegek, és az épületen belül még Lotz Károly festményekkel is találkozhattunk volna.Majd legközelebb, ha kinyit., mert reméljük.







A képzőművészeti Egyetemen viszont örömmel fogadtak bennünket. Az 1861-ben megalakult Képzőművészeti Társulat kezdeményezésére alakult tanoda hamar kinőtte a  Terézvárosi magánházat. és az Epreskertbe költözött. Egy tanításra és képzőművészeti munkákra alkalmas területet kapott. Később az Andrássy uton kapott egy területet    Láng Adolf tervei, Lotz Károly festményei , Róth Miksa üvegablakai, csodaszép épületet varázsolt a telekre. A régi épületrész kivülről kicsit elhanyagoltnak tünik, de később mindkét oldalról megtoldott épületben már különválhattak a kiállitási részek, a szaktanodák, a tanári irodák. Az epreskert megmaradt részei a Szobrászok és festők tanműhelyei lettek. Híres oktatóik között találjuk , Ferenczy Béni, Ferenczy károly, Kmetty Jánost Bernáth Aurél, Barcsay Jenő, Vaszari János és még sok híres név, és alkotó.  Az épület belső díszítését az Itáliai reneszansz ihlette. Lotz Károlynak köszönhetően, míg a tereket Láng Adolf tervei alapján alakították ki. A kiállítóteremben a mai diákok munkái tekinthetők meg. A tanári szobákba nem nyitottunk be. Érdemes ide benézni.  Egyébként ebben az épületegyüttesben van a bábszínház is.



A diákok munkái 













A sétának a Hősök tere irányában folytattuk. A Kodály körönd szobrai megtekintése után a paloták sora következett, melyek már kicsit szellősebben helyezkednek el.






Régen az építető, vagy építő nevével ismert palotákat, ma  nagykövéteségek, bankok, biztosító társaságok, éttermek, szállodák,  kiállítóhelyiségek foglalják el. Még mindíg találunk olyan épületet mely felujításra vár, és reméljük, ezek is  nemsokára a sugárút ékei lesznek.
Egy régebbi bejegyzésem talán még nyujt némi tudást.

https://zsuzsautak.blogspot.com/2023/08/

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése