175 évvel ezelőtt nyilt meg a Nagykörúton tuli szántóföldek elkerítésével a Fiumei uti köztemető. Mára azonban kultuszhellyé, Pantenonná változott, mint a Párizsi Piere Lahaisce, ahol Moliere, Shopin, vagy Jim Morrison nyugszik. Hazánk igazán értékes emberét Vörösmarty Mihál-t temették el először e temetőbe.
Őket aztán nagy nevek,-- Ady, Faludi, Jancsó , Deák, Kossuth, Andrásy miniszterelnökünk követte. Megismerkedtünk temetésük, újratemetésük körülményeivel is. Egy, egy mécsessel leróttuk hálánkat is.
Táncsics Mihály, Arany János, Petőfi . A sort folytatni lehetne.--követték Az 1948- 49 es forradalom idején az isaszegi csatában elhunyt honvédeket is ide temették. Történt néhány újratemetés is, pl Kádár János, Rajk László, stb. . A ma már szinte botanikus kertté változott temetőben a nagy nevek emlék táblái, és sírhalmai láthatók. Nem kerülte el a figyelmünket, a szebbnél szebb művészi alkotások sem. Ibl Miklós, Schickedanz Alfréd, Zala György, Donáth Gyula, Róth Miksa, Körösfői Aladár által készített síremlékeki.
Természetesen a kor lenyomatai is fellelhetők, az 1948-49-ben elhunytak, Bach korszak, a világháborúk, a szocializmus alkotásai itt vannak. Bár üvegfal mögött találtuk és nehéz volt fényképezni az Apponyi hintót a bejárattól jobbra. A sétánk során sok ismert névre bukkantunk. Szerencsénkre sikerült betekinteni a Kossuth és a Deák Mauzoleumba is. A temető ha szabad igy fogalmazni "Élete során" mintegy 300.000 embert temettek, vagy újratemettek ide. Bóklászni lehetne itt napokig, ha minden életünk meghatározó emberét fel szeretnénk keresni, tiszteletünket leróni sírja előtt. Külön parcellákat alakítottak ki, a művészeknek, tudósoknak, politikusoknak, van munkásmozgalmi, honvéd parcella, A Panthenonná nyilvánítás azt is jelenti, hogy ide már csak olyan személyeket temetnek, akik maradandót alkottak az emberiség számára. Sétánk során néhány felfedezést tettünk. nézzétek :
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése