A Bécsikapu téri találkozás után Probst János kefekötő házát tekintettük meg, A ház sarkán megkerestük a Napóleon-i háborúból ottmaradt ágyúgolyót is. A Lépcsőközben Blaha Lujza emléktábláját fedezhettük fel.
Az elhanyagolt külsejü Napóleon ház több ház egybeépítésével jött létre 1770-ben. Nevét arról kapta, hogy a csata után itt töltött egy éjszakát Napóleon. Az épületben jelenleg a Rómer Flóris múzeum kortárs képtára kapott helyet.
A Pápai Pálosok házában a 19 sz-ban az Arany bárány szálló működött. A Király utca 8 sz házban , melyet Frumann Antal tervezett Gárdonyi Géza lakott mintegy 5 évig. 1883 tól.
Az egykori Fekete Sas fogadó a Baross út sarkán áll. Emeleti részén sarokerkély, valamint falfülkéjében Mária szobor látható.
Mi a Kovács Pál utcán haladtunk tovább megtekintve Petőfi lakhelyét, valamint a Cégéreket / Lebó Ferenc , Sima Bandi alkotásait/ Egy pillantást vetettünk a szódás szifonra /Hefter László alkotása/
Megismerkedtünk a Frigyláda történetével. A Kreszta házzal, és megtekintettük a benne lévő Kovács Margit kerámia kiállitását.
Elismert kerámikusnak számított, már életében is.
A Győri születésű Kovács Margit kerámiái színesek, derüsek, és könnyen kitalálható, hogy mit ábrázolnak. Saját útját járta, nem hasonlítható senkihez. Gyakran használt népi motívumokat a diszítéshez. Megbecsülését az is mutatja, hogy amikor Kádár Jánosa Vatikánban jár a pápának ajándékul egy Kovács Margit kerámiát vitt.
A Széchenyi tér házai következtek, mely talán a legszebb barokk tér. Rendezett, tiszta.A király ház falfülkjében Mária , és Nepomuki Szt János szobra áll. A Vastuskós ház történetét is megismertük, a fűszerkereskedő Zittrisch Mátyás reklámfogását is. Az épületben jelenleg a Patkó Imre gyüjtemény található.
Az apátúr házról, melyben most a Rómer Flóris múzeum található, valamint a régi városházáról is esett szó, melyben jelenleg a levéltár müködik. Szóba került a Lőcsei fehér asszony is, valamint a pellengér története. Nem mentünk el szó nélkül a régi Lloyd kereskedőház mellett sem. Czucor Gergely és Jedlik Ányos szobrát /Rieger Tibor alkotása/ is láthattuk, valamint a Loyolai Szent Ignác templom, és a rendház , valamint a patikamúzeum mellett sem mentünk el szótlanul.
Visszatértünk az Eszterházi palotához, melyben jelenleg Győr II világháborús bombázásának történetét láthattuk.
A régi-új Radnai gyüjteményt is megtekintettük ./Radnai Béla a magyar gyorsírás atyja, műgyűjtő, és mecénás / A több mint 1000 alkotást számláló értékes gyüjtemény Győrbe helyezését Kolozsváry Ernő polgármester úr, és a Radnay család barátságának köszönhetjük. Mecénásként a Greshem kör tagjainak munkáját vásárolta, de van köztük sok régebbi alkotás is. / Szőnyi István, Páczay Pál, Meggyesi érmek, Ripl Rónai , Kerstók Károly Barcsai Jenő alkotások.
Bár a tervben a Baross út is szerepelt, de nem jutott rá idő , lesz még rá mód, hisz van még látnivaló Győrben.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése