2024. június 29., szombat

Wenckheim palota / Szabó Ervin könyvtár /

 A család

az 1700 években költözött Magyarországra. Vagyonukat hatalmas földbirtokok, erdélyi bányák jelentették. A grófi ágat II József alapította meg. Leszármazottak házassága révén a vagyon egyre csak nőtt. Az emlékezetben úgy élnek mint akik  modern gazdálkodást folytattak, Gerla, Póstelek, Ujkígyós környékén. Segítették a szegényeket, iskolákat alapítottak, segélyeket osztottak az arra rászorulóknak. Ha adakozni kellett a család mindíg az elsők között volt.  A harmadik ági leszármazottak közé tartozott Károly , akinek 4 gyermeke született. Frigyes, Borbála, Matild, és Géza. A család másik ága révén született III. Ferenc József  volt aki két terméketlen házasság után feleségül vette  Schercz Krisztinát,/ 22 éves / akkor már 67 éves volt. Házasságukból  Krisztina Lányuk született. Később a kor leggazdagabb szociálisan érzékeny kisasszonya lett, akit még Sissi is az udvarhölgyei közé emelt. Szerelmi házasságot kötött, Károly fiával Frigyessel, és mintegy 30 évig boldogan éltek, hét egyermekük született. Ezt a történetet dolgozta fel, Jókai Mór az Egy magyar nábob címü regényében.





A gyermekek megfelelő tanítatásának segítésére építették meg a Palotanegyedben Ibl Miklós , a kor jeles építészével a barokk  a kastélyukat. Később a kastélyt az államnak ajándékozták azzal a feltétellel, hogy itt az általuk már begyüjtött könyvek segítségével egy közkönyvtárt hozzanak létre./ 1830 as évek / A könyvár  így meguszta az államosítást, és a háborúk sem okoztak benne nagy kárt. Könyv állománya egyre bővül, ezért a mögötte lévő Berczig palotát, és a szemben lévő Pálfy palotát is a könyvtárhoz kapcsolták. A Wenckheim palota és a Berczig palota közötti teret pedig összeépítették, és így egy modern gyermekkönyvtár is helyet kapott az épületben. Az Összeépítést és a modernizálást Artúr Mainigh -nek köszönhetjük.









A könyvtár teljesen digitalizált, olvasó, elvonuló lehetőségek vannak a kutatáshoz. Itt található Budapest történetének szinte összes relikviája, reklámanyagok, újságok, hanganyagok. A gyermekkönyvtár mottója " ha gyermekkorban nem szereted meg az olvasást, annak felnőttkorban látod kárát.  Ezért az un " Sárkányos könyvtár " az olvasás megszerettetésének a színhelye.  -_ Sárkányos azért , mert az épületben sok sárkányos motívum volt található, melyeket felhasználtak a kis lurkók bevonzásához  _- A könyvtárnak  Budapesten 8 fiókkönyvtára van. Ha valamilyen dokumentum, vagy könyv, hanganyag létezik az itt megszerezhető.









Az épületben megmaradtak a régi díszítőelemek, elválasztva a szalont, a báltermet, a férfi és női fogadókat. Bár már akkor is a legmodernebb épület volt /hőlégbefúvás, villany / ennek ellenére kandalók is megjelentek a látvány kedvéért.



Nagy szerencsém van , hogy a blog elviseli ezt a töménytelen sok fényképet. pedig ez csak a válogatás , mert mint tudjuk  én képtelen vagyok abbahagyni a kattintgatást. / 183 kép készült./







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése